64_tvar01_R21_2010_n.jpg
64_tvar01_R21_2010_n.jpg • Autor: Respekt

64_tvar01_R21_2010_s.jpg
64_tvar01_R21_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Devátého listopadu 2004 zjistil stockholmský novinář Stieg Larsson při vstupu do budovy, kde sídlila redakce časopisu Expo, že nefunguje výtah. Onoho odpoledne se vydal sedm poschodí po svých. Naplňoval přitom podle kolegů všechna klišé o životosprávě žurnalistů: kouřil šedesát cigaret denně a na žaludeční vředy si zadělával nezdravým stravováním. Nahoře padesátiletý vydavatel nezávislého magazínu, zaměřeného na neonacistické tendence ve společnosti, zkolaboval a infarktu ještě ten den podlehl. Málokdo z jeho blízkých věděl, že v jednom z místních nakladatelství v té době leží více než dvoutisícistránkový nevydaný rukopis epické thrillerové ságy, v níž Larsson zúročil své bohaté zkušenosti investigativce. A vůbec nikdo tehdy netušil, že do pěti let budou jeho smrti litovat miliony čtenářů detektivní trilogie Milénium, jejíž závěrečný díl vyšel minulý týden pod názvem Dívka, která kopla do vosího hnízda i u nás. Díky ní se zrodila nová světová literární ikona: Lisbeth Salanderová.


Pipi s dračím tetováním
Britský vydavatel Milénia Christopher MacLehose propagoval postavu pětadvacetileté hackerky s pankáčskou patkou a barvou účesu jako uhel, gotickým make-upem, piercingem a tetováním na drobném anorektickém těle jako komplexnější a zajímavější variantu Jamese Bonda. Přesnější by bylo srovnání s filmovým agentem Jasonem Bournem: mužem s amnézií zahnaným…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte