20-koment-2_n.jpg
20-koment-2_n.jpg • Autor: Respekt

Krátce před volbami na ministerstvu kultury panuje cvrkot, na jaký tu nebyli léta zvyklí: Václav Riedlbauch se zde v rámci svého krátkého mandátu pustil do řešení několika ožehavých problémů a teď mu zbývá možná už jen několik týdnů, aby je dotáhl do konce. Vedle výběru nového šéfa Národní galerie jde především o spor s Českou filharmonií. Ministr kultury v minulých dnech odvolal jejího ředitele Vladimíra Darjanina, soubor na protest proti tomu neodehrál svůj koncert v Rudolfinu a následně na Riedlbaucha podal trestní oznámení.

Jde o málo přehledný příběh plný osobních křivd. Riedlbauch filharmoniky vedl před Darjaninem a z Rudolfina odcházel se svěšenou hlavou. Ostatně tak jako většina jeho porevolučních předchůdců, kterým se nepodařilo naplnit představy virtuosů o jejich způsobu práce a hlavně odměňování. Darjanin nastoupil do České filharmonie s vizí, že vyřeší právě to, po čem hráči volají nejvíc: tedy zvýšení platů. Dnes mají poměrně slušné příplatky za cesty do ciziny a hraní ve studiu, základ ale tvoří relativně nízké tabulkové platy, které samozřejmě příliš neodpovídají úrovni orchestru proslulého po celém světě. Problém ale je očekávatelný: podfinancované ministerstvo kultury na výrazné zvýšení platů nemá.

Proti sobě se tedy postavili dva nesmlouvaví soupeři. Darjanin si nechal vypracovat audit, který podle něj ukázal, jak špatně filharmonie hospodařila za jeho předchůdce; Riedlbauch se naopak se…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1810

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte