Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Střelba naslepo

Hlavní nedostatek předvolební kampaně nemá jméno Paroubek nebo Nečas

20-kom-1_n.jpg
20-kom-1_n.jpg • Autor: Respekt

Na obranu jednoduchých předvolebních hesel se často říká, že voliči stranické programy nečtou. To je asi pravda, na druhou stranu není důvod si myslet, že Česko zůstává stranou toho, čemu se říká fenomén poučeného voliče. Jde o lidi, kteří nejsou ideologicky vyhranění a chtějí dát hlas stranám, které jim připadají nejlepší. Tito voliči mají v Česku potíž: nedostávají se jim informace, jež ke své volbě potřebují. Detailnější pohled ale ukazuje, že na vině nejsou jen politici.

Nikdo to neudělal
Tématem voleb je nepochybně stav státního rozpočtu, potřeba řešit deficit a dluh s výhledem do příštích let. Některé strany problém staví jako hlavní nebo téměř jediný bod programu a nepochybně tak celé volební klání prezentuje tisk a média obecně. Naléhavost podtrhuje drama, které se odehrává v krachujících ekonomikách Řecka, Španělska, Portugalska.
Přes to všechno budou českým voličům u voleb chybět základní informace, jak se rozhodovat. Předvolební kampaň trvala s různými peripetiemi téměř rok (od pádu Topolánkovy vlády), za celou dobu však nikdo nespočítal, jaký dopad by navrhované programy stran na stav rozpočtů vlastně měly. Strany nabízejí povšechné deklarace – ty napravo o zodpovědných škrtech, ty nalevo zase o obraně sociálních jistot a zvyšování příjmů do státní kasy prostřednictvím zdanění bohatých. Diskuse se za celou dobu neodlepila od načrtnutí základních ideologických postojů, jež samy…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte