Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Mimochodem, Společnost

Pojetí fleku

Karolína Vránková • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Karolína Vránková • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Přesně mezi Děčínem a Bad Schandau se objevil ten flek na nohavici. Jako by tam něco ukáplo. Ale ještě před chvílí byly ty kalhoty docela čisté. Jak to? Mohla za to právě hranice mezi Německem a Českem, jak jsem zjistila.

Musela jsem ovšem nejdřív udělat pár pokusů. Jeden z nich se odehrál po půlnoci v berlínském U-Bahnu, který je tou dobou plný cestujících na tahu z klubu do klubu. Vypadali všichni, že si odskočili z nějakého toho nezávislého filmování. Měli ty správně barevné tenisky a kožené kabáty a v kapse lahváče a patku nastavenou přes oko tak, aby když kamera najede na detail, probleskl uhrančivý pohled. Jenže o to teď nešlo. My jsme tu byly s Justynou na pokusu.

Justyna pochází z Varšavy, je krásná a reprezentativní. Když byla dítě, tatínek jí vždy kladl na srdce – hlavní jsou bílé punčocháčky a čisté botky, protože tak se pozná lejdy. A s lejdy Justynou jsme se na německou parádu podívaly očima česko-polských holčiček, vedených k čistotě a pořádku. Jeden měl díru v botě prošlapanou naskrz. Další měl nohavice odrbané tak, že se mu na nich udělaly kolem dokola třásně jako na peršanu. Jeden si po kalhotách šlapal a jarní břečka mu vyvzlínala až ke kolenu. Odřené tašky, okopané boty, roztřepené rukávy a odpárané kapsy. Vidět to tak Justynin tatínek.
U Justyny doma se žehlily i ponožky. U nás se také mnohé žehlilo. Ale tady jsou lidé, kteří ani nevlastní žehličku, a přesto žijí. A přesto se ukazují v U…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.