0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura2. 5. 20105 minut

Tanec duše na planetě ještěrů

Werner Herzog křísí kariéru Nicolase Cage ve filmu Špatnej polda

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Distribuční název filmu The Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans připomíná nejvíc rutinní béčkovou komedii s Eddiem Murphym nebo Willem Smithem. Nic nemůže být dál od pravdy. Špatnej polda je velmi volnou předělávkou drásavého filmu Abela Ferrary o zkrachovalém muži zákona, který se neodvratně propadá do hlubin pekla drogové závislosti. Německý filmový světoběžník Werner Herzog se svým scenáristou Williamem Finkelsteinem z tohoto filmu převzali vlastně jen - a to pouze v hrubých obrysech - charakter hlavního hrdiny: Terence McDonagh (Nicolas Cage) je fetující gambler s policejním odznakem v klopě a revolverem vyzývavě se kinklajícím za páskem u kalhot. Znamená hrozbu nejen pro své okolí, ale hlavně sám pro sebe.

Reklama

Heroin bez předpisu
O rozdílu v naturelu obou excentrických režisérů svědčí následující mediální přestřelka. Ferrara, u nás nepříliš známý klasik exploatačních filmů zasazených do prostředí newyorského podsvětí, popřál při prvních informacích o vzniku remaku tvůrcům, ať "chcípnou v pekle“. Herzog je zase přesně tím typem filmaře, který místo pokorných slov o pietě k původní verzi s klidem alfa samce prohlašuje, že ji nikdy neviděl a že o režisérovi vůbec neví, kdo to je.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

A zatímco Ferrarova civilně laděná sonda do zmučené duše nešťastníka ženoucího se do záhuby je prošpikována náboženskou symbolikou a zabývá se otázkami viny a vykoupení, v…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc