Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Eseje

Jízda po anglicku

Eroze systému dvou stran staví britské politiky před naléhavý úkol

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Před dvěma týdny jsem byl v Berlíně a lidé se mne tam vyptávali na britské volby a já jsem zase zjišťoval, jak se německy řekne "hung parliament“ (ochromený parlament). Nikdo mi nedokázal pomoci. Němci ten výraz neznají, protože pro ně je samozřejmostí, že žádná politická strana nemá absolutní většinu. Od roku 1949, kdy přijali poměrný volební systém, měli jen jednou - a jen necelé dva roky - jednobarevnou vládu (a to menšinovou). Jinak to byly vždy vlády koaliční. A navzdory tomu, že se britský bulvár snaží děsit čtenáře právě příkladem německých koaličních vlád, nezdá se, že by Němci zažívali chaos.

Jeden příklad za všechny z britského deníku The Sun. Na třetí straně, která je vždy vyhrazena fotografii nahé dívky (tentokrát Becky, 26, z Londýna), se píše: "Becky je zneklidněna představou volební reformy a ochromeného parlamentu. Říká: Poměrný volební systém často vytváří menšinové nebo koaliční vlády. Nechci žít v zemi, jako je Itálie, která měla 61 vlád za posledních 65 let, i když miluji italskou kuchyni.“

Je jasné, že "ochromený“ parlament není ani receptem na ekonomický úspěch, jako v případě Německa, ani příčinou italské politické nestability. Německo je však důkazem toho, jak je možné dělat efektivní ekonomickou politiku díky koaličním vládám, a Řecko je zase důkazem toho, do jakého průšvihu může zemi zatáhnout vláda jednobarevná.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].