30_kyrgyzstan02_R15_2010_n.jpg
30_kyrgyzstan02_R15_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Byl to převrat typický pro Střední Asii a Kavkaz: začne všedním zatčením opozičního politika, pokračuje protestem jeho příznivců, kteří ho však nečekaně osvobodí, rebelie se vzápětí šíří jako požár a vládní moc se hroutí jako domeček z karet.

30_kyrgyzstan02_R15_2010_s.jpg
30_kyrgyzstan02_R15_2010_s.jpg • Autor: Respekt
V Kyrgyzstánu to začalo 6. dubna, kdy cestou do provinčního města Talasu zatkli horliví milicionáři opozičníka středního formátu Bolota Šernijazova. Díky rychle se šířícím esemeskám se za chvíli shromáždilo na náměstí několik tisíc lidí. Policisté Šernijazova spěšně propustili a začali se sami chystat na kruhovou obranu. To jim ale proti velké přesile nijak nepomohlo, dav vzal útokem i kancelář guvernéra a další budovy.

V noci pak vláda dala zatknout další představitele opozice, čímž se nepokoje přenesly přímo do hlavního města Biškeku. V Kyrgyzstánu se potvrdilo domácí rčení, že k uchopení moci stačí kolem 300 bojovně naladěných demonstrantů. Třísethlavý dav skutečně zahnal policejní těžkooděnce a vzal útokem Bílý dům, klíčovou vládní budovu v centru města. Prezident Kurmanbek Bakijev zmizel na jih do rodného Džalálábádu, premiér Danyar Usenov podal demisi a moci se chopila opozice v čele s Rozou Otunbajevovou.

Otázka je, co tato změna režimu v pětimilionové středoasijské horské republice přinese. Země je totiž geopolitickým unikátem, protože na jejím území mají ve vzdálenosti zhruba 60 kilometrů od sebe vojenské základny Rusové i Američané.…

2010_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte