Na moři kyseliny sírové
Staré a tiché haly na okraji Stráže pod Ralskem na první pohled nevypadají, že by se měly ještě někdy probudit k životu. Spleť cest a otlučených budov patří minulosti – zbytkům z těžby uranu. To se ale může ještě změnit. Pod Stráží a jejím okolím stále leží hodně kvalitního uranu, a ten může být důvodem, proč oprýskané budovy a opuštěné doly znovu ožijí.
Dojem ztracené a zničené země proto pomalu mizí. Na dosah od bývalých těžebních polí rostou nové domky, zatímco penziony v okolních vesnicích se nesměle snaží navázat na lázeňskou tradici z dob rakousko-uherské monarchie. Diamo na okraji města dnes připomíná spíš mrtvého a pomalu se ztrácejícího obra.
Možná ale všechno nakonec dopadne jinak. Začíná se mluvit o obrodě jaderné energetiky a energetické soběstačnosti Česka. A po skokovém zdražení uranu před dvěma lety začínají ekonomové a energetici kalkulovat, jak rychle se blíží doba, kdy bude výhodné sto tisíc tun uranu, který pod zdejším krajem zbyl, vytěžit. Jde o ložisko, které by české jaderné elektrárny uživilo na šedesát let dopředu.
Vidina těžby ovšem už teď vyvolává v okolí nevoli. Ministerští úředníci uklidňují. „Žádné rozhodnutí nepadlo a ještě dlouho nepadne,“ říká Pavel Kavina,…

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin: