V dubnu si v památníku bavorského městečka Flossenbürg připomínáme pětašedesátileté osvobození tamního koncentračního tábora. Tato banální zpravodajská věta byla ještě před patnácti lety zcela nemyslitelná. Bavorští politici byli vždycky přesvědčeni, že v jejich rajonu historické povinnosti obstarává slavný památník v Dachau a obyvatelé Flossenbürgu si hrůznou minulost své obce podobně jako mnozí jiní nepřipouštěli. Dnes je to ovšem jedinečné místo, které zachycuje nejen nacistické běsy, ale i to, jak složitě se Němci po druhé světové válce s nacismem vyrovnávali.


Bydlím v lágru
V kopci stojí několik hezkých rodinných domů, všechny se pyšní výhledem do údolí na kulisu hradní zříceniny. Pokud se nějaký uvolní, je o něj na trhu s nemovitostmi velký zájem. Jenže v posledních letech romantický výhled do krajiny něco ruší. Původně zarostlý park, kde děti hrávaly fotbal, se změnil v turistickou atrakci. Nejenže těch osmdesát tisíc návštěvníků ročně, především studentů z Bavorska a Česka, ruší klid místních obyvatel při odpoledním grilování na zahradě. Především jim to hemžení opět připomíná někdejší temnou realitu. V luxusnějších rezidencích totiž bydleli bachaři a příslušníci nacistické SS. Menší domky v sousedství byly sice postaveny až po válce, nicméně přesně v areálu bývalého pracovního tábora, kde zemřelo celkem třicet tisíc lidí.

Po válce do dvoutisícového Flossenbürgu přišel stejný počet sudetských Němců vyhnaných z…

2010_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte