Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

K věci

Banky musí být průhlednější

Společnost Člověk v tísni zveřejnila analýzu, podle níž jediný z osmi největších bankovních domů, Poštovní spořitelna, prozrazuje klientům skutečné náklady, spojené s pořízením úvěru. O tom, kdy se české banky začnou chovat průhledně, jsme mluvili s Danielem Hůle, který se dluhy a úvěry léta zabývá.

  • Autor: Milan Jaroš
• Autor: Milan Jaroš

Poskytovatelé půjček v České republice s oblibou čarují s roční procentní sazbou nákladů (RPSN). Když se tento povinný údaj před několika lety zaváděl, pracovalo se s argumentem, že právě díky RPSN bude každý vědět, kolik úvěr skutečně stojí, a bude moci jednoduše srovnat, co mu která z bank nabízí. Proč to nefunguje?

Idea byla taková, že samotný údaj o roční úrokové míře dostatečně nevystihuje skutečné náklady spojené s úvěrem. V jeho ceně by se měl zohlednit také poplatek za zpracování úvěru, za vedení úvěru nebo za vedení účtu. Cílem bylo vytvořit jedno číslo, na které se podívám u několika produktů a na první pohled budu vědět, který je nejvýhodnější. RPSN ale tohle neplní.

Zákon je totiž, jak to v české legislativě často bývá, nezřetelný. Uvádí sice, že by v sazbě RPSN měly být zohledněny všechny náklady, věřitele k tomu však nic nenutí. Zákon například říká, že poplatek za vedení úvěru tam musí být zahrnut, jen pokud je nepřiměřeně vysoký. Ale co to je nepřiměřeně vysoký?

Proto jsme při měření indexu transparentnosti u jednotlivých bank porovnali jimi uváděné sazby s těmi, ve kterých jsou zahrnuty opravdu všechny náklady.

  • Autor: Milan Jaroš
• Autor: Milan Jaroš

A jak to dopadlo?

Srovnávali jsme náklady, spojené s čerpáním úvěru ve výši třicet tisíc korun a se splatností jeden rok. Jedině Poštovní spořitelna zahrnuje do RPSN opravdu všechny náklady, které jsou s úvěrem spojené.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.