Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Preso s mlékem a pár herci

Divadelní soubory bez stálé scény hledají v Brně své publikum

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Servírky v Mezzanine Café z toho asi nemají radost. Ztrácejí přehled v objednávkách, cesta ke stolkům je zatarasená, a když se protahují davem, musejí zvedat tácky s pitím vysoko nad hlavy. V rohu kavárny vzniklo malé improvizované jeviště. „Nešlapte na ten baletizol,“ upozorňuje jedna z organizátorek, která vlastním tělem hájí ohraničený prostor jeviště. „Baletizol? Vždyť je to obyčejný linoleum,“ směje se kdosi v davu, „a nezapomněl někdo na to víno?“ Ale není to baletizol a není to ani linoleum. Právě teď je to tráva v sadu, trochu slehlá tady v horách. A ta židle na malém jevišti, to není židle, ale strom, na kterém se skrývá horský mnich Kamabuši, toho času zloděj tomelů. Vlastně to zrovna není ani mnich ani zloděj, ale opice, neboť mnich si na opici hraje, aby před majitelem sadu skryl svou pravou totožnost.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Je třeba říct, že japonská fraška kjógen nikdy neoplývala složitými zápletkami. Kdysi sloužila hlavně jako životabudič pro diváka, který přišel na vážné japonské divadlo nó. I dnes její působivost spočívá především v přesnosti pohybové stylizace a práci s hlasem: „Ua ua,“ potvrzuje opice na stromě. Těžko říct, co z jejího vystoupení mají ti, kdo dorazili pozdě a teď se v jarním chladu tísní za okny brněnské kavárny. I to se návštěvníkům netradičního festivalu Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě může stát.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.