Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Pozor, past!

V Česku se rozmáhá byznys s podvodně zasetými dluhy

  • Autor: Karel Cudlín
• Autor: Karel Cudlín

Zkušený podnikatel Jiří Svoboda naletěl přímo ukázkově. Když loni na podzim založil novou firmu a krátce nato dostal poštou papír připomínající na první pohled formulář statistického úřadu, příliš ho nestudoval. „Takové dotazníky chodí často,“ vysvětluje podnikatel, proč automaticky vyplnil požadované údaje, podepsal se a papír v přiložené obálce odeslal. Teprve když došla faktura na zhruba dva a půl tisíce korun, zjistil, že si místo informací pro statistiky nechtěně objednal zveřejnění firmy na portálu brněnské firmy EO Servis. „O. k., daň za nepozornost,“ pomyslel si Svoboda, zaplatil požadované peníze, vypověděl smlouvu a myslel, že je vše vyřízeno.

To se ale spletl. Letos v březnu mu najednou přišla faktura na 69 tisíc korun. Když se zajímal, co to má znamenat, od EO Servisu se dozvěděl zhruba toto: Když nechcete, nemusíte být na našem portálu. Ale podepsal jste smlouvu na dva roky, takže nám laskavě uhraďte peníze za tuto dobu. Pokud nesouhlasíte, dáme věc k posouzení rozhodci z Unie pro rozhodčí a mediační řízení ČR, což je řešení, se kterým jste podpisem smlouvy rovněž souhlasil. Podnikatel Svoboda poznal, že je v koutě. „U soudu bych tenhle spor zřejmě vyhrál s argumentem, že jsem byl uveden v omyl a navíc žádnou službu nečerpám,“ říká. „Vím ale, že rozhodci bývají propojení s firmou, a bylo mi jasné, že i tihle dají mému…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.