58_R12_NASA-project-orion-artist_n.jpg
58_R12_NASA-project-orion-artist_n.jpg • Autor: Respekt

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oslaví letos padesáté druhé narozeniny, přičemž během své bohaté historie obvykle sledoval jeden velký cíl. Nejprve to bylo vyslání člověka do vesmíru, potom výprava na Měsíc, vývoj raketoplánu a nakonec výstavba kosmické stanice. Teď však vládne v řadách NASA nejistota. Začátkem letošního roku prezident Obama úplně přehodnotil plány svého předchůdce. Co tato změna přinese a dojde k ní vůbec?

Vraťme se na Měsíc
Na počátku desetiletí se NASA potýkala s velkými problémy. Létala s raketoplány, jejichž koncepce pochází z počátku 70. let minulého století a které měly mít podle původních plánů životnost pouze deset let. Hovořilo se přitom o jejich modernizaci a prodloužení programu až do roku 2030. Na oběžné dráze pomalu rostla Mezinárodní kosmická stanice ISS za sto miliard dolarů. Tyto dva programy pohlcovaly zhruba polovinu rozpočtu kosmické agentury. Na sledování nějaké dlouhodobé vize, sahající za nejbližší oběžnou dráhu Země, tak NASA neměla sílu ani peníze.

58_R12_Orion-spacecraft-orbit_s.jpg
58_R12_Orion-spacecraft-orbit_s.jpg • Autor: Respekt
Situace se změnila v lednu 2004, kdy prezident George Bush mladší vystoupil s radikálním prohlášením: mimo jiné nařídil ukončit program raketoplánů do konce roku 2010. Žádal, aby NASA vyvinula novou kosmickou loď schopnou dopravit na Měsíc člověka a postavila i nové rakety, které by ji vynášely do kosmu. Američtí astronauti se měli na…

2010_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte