Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
K věci

My to zaplatíme

S islandským ministrem financí o hledání viníků krachu tamní ekonomiky

15A_varianta_R11_2010_n.jpg
15A_varianta_R11_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Islanďané předminulý víkend v referendu drtivou většinou (93 %) odmítli zákon, podle něhož měl jejich stát zaplatit Nizozemsku a Velké Británii skoro čtyři miliardy eur. Jedná se o úspory více než tří set tisíc Britů a Nizozemců ztracené v Ice-save, on-line pobočce zkrachovalé islandské banky Landsbanki. O tom, co referendum změní a kdo nese vinu za krach islandské ekonomiky, jsme mluvili s ministrem financí Steingrímurem J. Sigfússonem.

15A_varianta_R11_2010_s.jpg
15A_varianta_R11_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Vlády Velké Británie a Nizozemska odškodnily své občany, kteří si uložili peníze do zkrachovalé soukromé islandské banky. Teď po vás obě vlády chtějí tyto peníze zpět, jinak vám neumožní čerpat peníze z Mezinárodního měnového fondu. Vy je ale zoufale potřebujete. Znamená výsledek referenda, že se Island vzepře a ony čtyři miliardy eur nezaplatí?
Ne. Referendum se týkalo loňské smlouvy o splátkách – lidem vadily především vysoké úroky, které by během dlouholetého splácení k té částce naskakovaly. Teď už s Brity a Nizozemci vyjednáváme novou smlouvu s výhodnějšími podmínkami, a té se referendum netýkalo. Bylo tedy spíše symbolické. Voličské „Ne“ možná dodá vítr do plachet našim vyjednávačům, ale nic nemění na tom, že se chceme dohodnout. Ve světě se často psalo, že Islanďané nechtějí nic platit, ale tak to nikdy nebylo. Uvědomujeme si naši zodpovědnost za krach té banky. Jen se bráníme přehnaně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte