Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Až u vás zazvoní

Česko zažívá dramatický nárůst exekucí. Loni jich bylo více než milion a čísla dále rostou. Spolu s tím se v exekutorském byznysu rozhořela zlatá horečka a vlastníci patřičného razítka mezi sebou bojují, kdo utrhne nejvíc.

26b_R11_2010_n.jpg
26b_R11_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Ve chvíli, kdy Kryštof Rimský (34) našel ve schránce dopis se zeleným pruhem, se v jeho životě namísto zabydlování nového domu roztočil nervy drásající kolotoč s nejasným koncem. Nešlo jen o čerstvě pořízenou nemovitost, kterou exekutor bez varování obstavil, ale prakticky o veškeré hmotné jistoty. „Na ten dům padly veškeré moje úspory, nezbylo mi nic. Nebýt přátel a rodiny, skončil bych na ulici,“ říká mladý divadelní herec. Víc než dvě stě tisíc dal nakonec díky rodině a přátelům dohromady. Rozčilení nad tím, jak tvrdě se v Česku trestá za pár osmikorunových jízdenek nezaplacených kdysi v pražské tramvaji, se ale, jak říká, už nikdy nezbaví.

Šoková terapie
„Na začátku jsem netušil, o jak velké peníze jde. V tom dopise stálo patnáct tisíc za jednu exekuci a s tím jsem se vydal i na adresu exekutorského úřadu,“ vzpomíná pan Rimský na začátek loňského jara. Po několikahodinovém čekání na chodbě a následném stručném sdělení úřednice, že „může být rád, že se s ním vůbec někdo baví“, přišel druhý šok a přesnější bilance: exekucí čekalo na pana Rimského hned šest v celkové sumě zhruba sedmdesáti tisíc. (Do schránky by mu prý chodily postupně.) Dalších jedenáct bylo připravených na pražském soudu a čtrnáct k vyřízení teprve čekalo. Celkové skóre bylo šokující: celkem třicet jedna pokut za jízdu načerno v tramvaji z doby před více než…

2010_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte