Jednání zkrachovala, ale šance na dohodu ještě existují

Kodaňský summit zkrachoval a nabízí se otázka, co bude dál. Pohnout se z mrtvého bodu nepůjde snadno. Kodaň ukázala, že najít účinnou zbraň proti katastrofální změně klimatu může být nad síly těžkopádného molochu, jakým je Organizace spojených národů. Jenže zároveň se zdá, že mimo koleje OSN, po nichž se světová jednání o klimatu ubírají už od roku 1992, směr dopředu nepovede vůbec.

V chaosu závěrečných hodin kodaňské konference se vynořila dohoda, která nikoho k ničemu nezavazuje a je nepatrným zlomkem toho, co se čekalo. Neobsahuje žádné konkrétní sliby, jakou rychlostí a dokdy budou jednotlivé státy snižovat emise skleníkových plynů. Místo nich je součástí dohody pouze prázdná tabulka závazků ke snižování emisí, kterou mají jednotlivé vlády vyplnit do konce ledna 2010. Je přitom docela dobře možné, že státy při vyplňování tabulky zmírní i to, co slíbily před Kodaní a co zatím – sečteno za celý svět – není zdaleka dostačující.

O něco konkrétnější je v kodaňské dohodě pasáž týkající se vytvoření globální řeky peněz, která by proudila z bohatého Severu na chudý Jih. Obsahuje konkrétní částky, jimiž chce vyspělý svět přispívat rozvojovým zemím na snižování emisí a na to, jak se změně klimatu přizpůsobit. Hovoří o ustanovení zeleného klimatického fondu, který by peníze rozděloval, aniž by ovšem zatím bylo jasné, jakými cestami do něj přitečou.

2010_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte