Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Česko

Příliš drahá lekce

Když Liberec před pěti lety na čtvrtý pokus získal kandidaturu mistrovství, oslavoval to jako velké vítězství. Sportovní svátek se měl stát propagací města i celé republiky. Dnes z této slavnostní atmosféry mnoho nezbývá.

2009-433-mobr-liberec.jpg
2009–433-mobr-liberec.jpg • Autor: Respekt

2009-433-vobr-28CCCR092009.jpg
Fotografie: Konečně jsme na startu. (Vlevo liberecké náměstí, vpravo koleje místní Technické univerzity) – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Právě zahájené lyžařské mistrovství světa v Liberci ozdobila pozoruhodná sestava. Na startu zpíval Karel Gott a organizátoři vedle závodů slibují koncerty Michala Davida, Maxim Turbulenc, Elánu a show Dády Patrasové. Tato směs oportunismu a hrané či skutečné naivity možná nakonec úplně nejlépe shrnuje atmosféru problematických příprav předražené akce, kterou šampionát bezesporu je. Co z toho všeho v Liberci zůstane, až sportovci i fanoušci odjedou domů?

Vypadá to skvěle

Když Liberec před pěti lety na čtvrtý pokus získal kandidaturu mistrovství, oslavoval to jako velké vítězství. Sportovní svátek se měl stát propagací města i celé republiky. Dnes z této slavnostní atmosféry mnoho nezbývá. Organizátoři zpočátku tvrdili, že nebudou mít žádné požadavky na státní kasu, přesto z ní nakonec dokázali vytáhnout půl druhé miliardy korun. Politici dnes hovoří o „sportovním Temelínu“ a vydírání. A dokonce i značná část obyvatel Liberce už pochybuje o tom, že to byly rozumně vynaložené peníze. Otázka „co za ty miliardy vlastně máme“ se v souvislosti s mistrovstvím objevuje stále častěji. A v posledních dnech jí ještě dodala na důrazu zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, z níž vyplynulo, že se při hospodaření s veřejnými penězi při přípravě šampionátu pravděpodobně podvádělo. Částky v řádu desítek milionů korun ze…

2009_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte