Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Česko

Média se bouří

Nový trestní řád trestá zveřejnění jakéhokoli policejního odposlechu až pětimilionovou pokutou, a dokonce i pětiletým vězením. Jenom o odposlechy tu však podle všeho nejde.

2009-434-mobr-18slouf01R092009n.jpg
2009–434-mobr-18slouf01R092009n.jpg • Autor: Respekt

2009-434-vobr-18slouf01R092009.jpg
Fotografie: Wanted, dead or alive. (Šlouf) – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Řada z nich si nemohla přijít na jméno a na společných akcích se sotva pozdravila. Čtrnáct šéfů a jednu šéfku firem, jejichž výrobky si každý den bere do ruky několik milionů Čechů, teď ale svedla dohromady zloba. Právě toto pondělí se v prosklené budově na pražském Smíchově schází vůbec poprvé šéfredaktoři patnácti největších českých médií u jednoho stolu a hlásí, že zpozornit by měl každý Čech. „Je ohrožená svoboda slova,“ zní výzva, kterou mediální šéfové vyslali tuzemským éterem a kterou už před několika týdny formulovali v dopise českému parlamentu a prezidentovi.

Důvod té vzpoury dnes zná každý běžný čtenář novin – nový trestní řád, který trestá zveřejnění jakéhokoli policejního odposlechu až pětimilionovou pokutou, a dokonce i pětiletým vězením. Jenom o odposlechy tu však podle všeho nejde.

Na sekeru

Ta bilance je na první pohled překvapivá. Případy, na které by se za posledních deset let vztahovala čerstvá novinka českého právního řádu, a sice zákon zakazující tisknout policejní odposlechy, se dají spočítat na prstech jedné ruky. Přesto jde nutně o velmi naléhavou záležitost: od první zmínky o paragrafu ve sněmovně do jeho sepsání a souhlasu prezidenta uplynuly totiž pouhé tři měsíce. Jen pro srovnání – experty dlouho požadovaná změna loterijního zákona, určující pravidla pro účetnictví heren a kasin, čeká na schválení šest let a přes…

2009_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte