Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Důchody v presu

Skutečné důchodové reformy se možná nakonec dočkáme. Nebo přinejmenším pokusu o ni. Minulý týden totiž vláda posvětila myšlenku takzvané třetí fáze důchodové reformy a otevřela tak cestu ke vzniku „soukromých penzí“. O návrhu zákona by měla jednat letos v červenci.

2009-429-mobr-duchody.jpg
2009–429-mobr-duchody.jpg • Autor: Respekt

2009-429-vobr-34AR092009.jpg
Fotografie: Soukromé penze nevyměníme za státní jistotu. (Sociální demokraté Paroubek, Hašek a Sobotka) – Autor: ISIFA • Autor: Respekt

Skutečné důchodové reformy se možná nakonec dočkáme. Nebo přinejmenším pokusu o ni. Minulý týden totiž vláda posvětila myšlenku takzvané třetí fáze důchodové reformy a otevřela tak cestu ke vzniku „soukromých penzí“. O návrhu zákona by měla jednat letos v červenci.

Co to je opt out

Znamená to podstatný zásah do státního penzijního systému penzí, který se zatím měnil jen kosmeticky, například že se prodlužoval věk odchodu do důchodu. Nebyl to zrovna populární krok, přestože kromě jiného souvisel s vítaným prodlužováním délky života.

Myšlenka „soukromých penzí“ mění dlouholetý princip, podle něhož dnes celou výši povinného odvodu na důchodové spoření platíme státu, který potom rozhoduje o tom, komu jak velkou penzi vyplatí (jedinou možností soukromně vylepšit svou penzi bylo dobrovolné připojištění). Nový princip umožňuje, aby ti, kteří budou chtít ze státní péče částečně vystoupit (proto tak zvaný opt out), mohli jistou sumu z povinného spoření vložit do penzijních fondů spravovaných soukromými institucemi. Rozhodovali by také o způsobu, jakým tyto peníze investovat a jakým jim bude vyplácena tato část penze, až půjdou do důchodu.

Ve skutečnosti tedy jde o to, že se lidé budou moci vyvázat ze státního penzijního systému a umístit část peněz, které mu dnes povinně odvádějí, na finanční trh podle vlastní vůle. To je revoluční myšlenka.

2009_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte