Reklama
 
2009_obalka_R09

Média se bouří

Koupit vydání
2009_obalka_R08 Vydání 14.–21. 2. 2009 2009_obalka_R10 Vydání 28. 2. – 7. 3. 2009
2009-8-obal
Editorial
Editorial Erik Tabery Nakupujte české zboží, nabádají politici veřejnost. Prý se tak zachrání zdejší ekonomika. Je tu ale jedna potíž, kde to české zboží hledat. A jak ho vlastně definovat. Příštích 7 dní Respekt Na pozvání prezidenta republiky Václava Klause přijede začátkem týdne na oficiální návštěvu České republiky Mahmúd Abbás, prezident Palestinské samosprávy. Anketa: Máme po zkušenostech se šampionátem v klasickém lyžování usilovat o olympiádu v Praze? Respekt Pokud se mistrovství ve Vesci stalo přičiněním všech (ne)zodpovědných aktérů celonárodním traumatem, kam by dospěla mnohonásobně větší olympiáda? Respekt-Despekt Respekt U konkurečního sociálního demokrata má na kritiku právo, u Tlustého nikoliv - byl to totiž právě Topolánek, kdo z tehdejšího ekonomickéo experta ODS a autora tlusté peněženky udělal před dvěma lety ve své první vládě ministra financí. Následná omluva už dojem moc nespravila.
Úspěch
Matematika za pecí Kateřina Čopjaková Marta Štefánková se loni v prosinci vrátila po necelém roce ze své třetí mateřské zpět na akademickou půdu. A ani ne měsíc na to byl návrat korunován dvousettisícovým stipendiem firmy L’Oréal pro ženy ve vědě.
Politická aktualita
Navždy Hugo Chávez Markéta Pilátová Minulý týden měl nejúspěšnější z latinskoamerických populistů hned dva důvody k oslavě: desetileté výročí svého vládnutí a vítězství v referendu. To mu umožní změnit venezuelskou ústavu tak, aby se mohl stát prezidentem své země, kolikrát bude chtít, pokud zvítězí ve volbách.
Blogy
Blogy Respekt Fatima se vdala za místního velitele, nejmocnějšího muže v okrese. Byl sice starší než ona, ale zase mohla mít, na co jen si pomyslí. Kdyby chtěla. Kdyby chtěl on. Ostatní holčičky Fatimě vůbec nezáviděly.
Vaše otázky
Může v dnešní době aktivní novinář zastávat politické funkce? Respekt Vaše otázky
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Vláda schválila zásady třetí fáze důchodové reformy. Podle návrhu ministra Petra Nečase by už od příštího roku nemuseli zaměstnanci i podnikatelé odvádět veškeré peníze na důchodové pojištění státu, ale mohli by část prostředků převádět na soukromé penzijní fondy.
Komentáře
Máme naváto Michal Komárek Je to ironie, tragikomický obrázek přemrštěných ambicí: třicet devět sněžných děl je namířeno do míst, která zahltila sněhová kalamita. Děla měla zajistit dostatek umělého sněhu pro běžecké tratě mistrovství světa v Liberci. Stála čtyřicet dva miliony korun a nyní nemají co na práci. Argentina na Dunaji The Economist Zkřížíme-li východní Asii z roku 1997 s Latinskou Amerikou v roce 2001, vyjde nám východní Evropa v roce 2009? Finanční trhy jsou již znepokojeny a zohledňují pravděpodobnost toho, že jedna nebo hned několik postkomunistických zemí v regionu nebudou schopny splácet svůj dluh. Pokušení Tereza Brdečková Na letošním Berlinale vzbudil pozornost tříhodinový kanadský film Obklíčení aneb demokracie lapená do sítě neoliberalismu. Dravci na síti Petr Třešňák S internetem je to jako s ekonomickou krizí – nikdo neví, co přijde zítra. Zatímco nad stále dostupnějšími informacemi a komunikací bez bariér západní společnost jásá, v poslední době se potvrzuje, že velkou neznámou zůstává otázka bezpečí. Rozpolcená ODS Erik Tabery Odpor proti Lisabonské smlouvě, na kterém se už dlouho a dnes obzvlášť silně štěpí nejsilnější parlamentní strana, totiž vlastně nedává logiku. Pryč od Bašného Jaroslav Spurný Podle libereckého státního zástupce Adama Bašného byla justičně-politická manipulace případem Čunek největší ranou pro pověst tuzemské spravedlnosti. Kvůli této – dnes už běžně přijímané a soudně schválené – větě, pronesené před třemi měsíci, byl Bašný minulý týden odvolán ze svého šéfovského postu.
K věci
Je to znepokojující Ondřej Kundra Liberecký státní zástupce Adam Bašný byl svým nadřízeným Jiřím Křivancem odvolán za to, že veřejně kritizoval manipulaci nejvyšší žalobkyně Vesecké a šesti dalších státních úředníků v kauze Čunek.
Na pozvání
Nové strany na startu Vladimíra Dvořáková Je v našem stranickém systému volný prostor? Tuto otázku si klademe při hodnocení šancí nových politických stran. Vlek za chalupou Ivan Derer Je to pár let, co jsem to poprvé slyšel. Za chalupou prý vyroste lyžařské centrum. Vtip mi umrzl na rtech ve chvíli, kdy jsem uviděl, jak vykácený les odváží náklaďáky někam pryč.
Dopisy
Dopisy Respekt Musím reagovat na článek o očkování českých dětí.
Česko
Virtuální striptýz Bára Procházková Do českého společenského života se začíná otiskovat současná nejpopulárnější sociální síť – Facebook. Žádné hurá Silvie Lauder Podle střízlivého komentáře střízlivých Financial Times Češi schválením Lisabonské smlouvy dolní komorou svého parlamentu zabrzdili „rostoucí rozpaky“, které kolem prodlužujícího se českého mlčení ke smlouvě bublaly napříč Evropou. Média se bouří Ondřej Kundra, Tomáš Sachr, Martin M. Šimečka Nový trestní řád trestá zveřejnění jakéhokoli policejního odposlechu až pětimilionovou pokutou, a dokonce i pětiletým vězením. Jenom o odposlechy tu však podle všeho nejde. Příliš drahá lekce Michal Komárek Když Liberec před pěti lety na čtvrtý pokus získal kandidaturu mistrovství, oslavoval to jako velké vítězství. Sportovní svátek se měl stát propagací města i celé republiky. Dnes z této slavnostní atmosféry mnoho nezbývá. Po přečtení a vypití spalte Tomáš Pavlíček Česko je evropský premiant v třídění a recyklaci plastů. Teď se však zdejší úspěšný a výnosný systém zadrhl. Hospodářská krize ztlumila zájem o vytříděné odpady a ty se hromadí ve skladech sběrných firem.
Z kraje
Zvířata v tísni Adam Šůra Na jaře bude vše hotovo a v Česku vznikne první útulek pro týraná hospodářská zvířata. Zatím to je tady rarita, ale zřejmě začnou vznikat další. Až dosud totiž nebylo jasné, kdo se má o hospodářská zvířata odebraná majitelům kvůli týrání postarat.
Ekonomika
Pod palbou Jan Macháček V první polovině týdne ohrožoval korunu útok investorů měny ve střední a východní Evropě. I když je to nespravedlivé, koruna se ve středu propadla na tříleté minimum. Ve čtvrtek se ale naše měna opět poněkud vzpamatovala, důvodem jsou čtyři věci. Důchody v presu Luděk Niedermayer Skutečné důchodové reformy se možná nakonec dočkáme. Nebo přinejmenším pokusu o ni. Minulý týden totiž vláda posvětila myšlenku takzvané třetí fáze důchodové reformy a otevřela tak cestu ke vzniku „soukromých penzí“. O návrhu zákona by měla jednat letos v červenci. Cesta do neznáma Tomáš Pavlíček Je krize, a proto se stěhujte za prací, pomůžete tím sobě i ekonomice. Zní to hezky, ale praxe na kontinentě je zatím usedlejší. Z domova se zpravidla nikomu moc nechce a úřady tu oslavovanou cestu za lepším zrovna neusnadňují. A v Česku to platí dvojnásob. Co nám vlastně nejvíc brání, abychom si začali hledat práci i za humny?
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Agentury přinesly zprávu, že americká sonda Phoenix vyfotografovala na Marsu tekutou vodu. Český sněm schválil Lisabonskou smlouvu. V Liberci začalo mistrovství světa v klasickém lyžování. Nafta se stala levnější než benzin. Zprávy o nejasné finanční situaci východoevropských bank odstartovaly úprk investorů ze zdejšího finančního trhu. Odliv kapitálu způsobil dramatický propad pražské burzy, jejíž index PX se zřítil v jediném dni o 6,8 procenta; celkem tak tuzemské cenné papíry ztratily za letošní rok 28 procent. Připravujeme Respekt Za ohradou s nápisem „Blíž Pražanům, blíž přírodě“ se rodí gigantický tunel pro auta, který protne podzemí pod parkem Stromovka.
Jeden den v životě
Opravdovost a zmarnění Jiří Kratochvil Nejspolehlivějším existenciálním testem je náš vztah k sexu a ke smrti, k těm dvěma nejdůležitějším danostem našich životů. V nesvobodných společenstvích je obojí příznačně zastřeno šalebnými rouškami. Pečuji... Respekt, Jiří Rauchfuss Dnes jsem si přispal do půl sedmé. Mám totiž odpolední směnu, která začíná v 11 hodin. Pracuji jako pečovatel v Domově odpočinku ve stáří Diakonie Českobratrské církve evangelické v Krabčicích, které leží přímo pod Řípem.
Ve hvězdách
Muž, který mluvil s kachnami (1989) Ondřej Nezbeda Když se po čtyřech letech, v roce 1948, vracel ze zajateckého tábora v Arménii, nesl si s sebou vlastnoručně upletené klece s krotkým špačkem a skřivanem, které sám ochočil. A v batohu na zádech učebnici etologie o chování živočichů, kterou sepisoval na vyhozené pytle od cementu. Mladý Rakušan Konrad Lorenz v ní uvažoval o chování a životních projevech zvířat, ale přemýšlel i o člověku a jeho místu v přírodě.
Eseje
Židovská konspirace v Asii Ian Buruma Čínský bestseller s názvem Měnová válka popisuje, kterak Židé spřádají plány na ovládnutí světa skrze manipulace s mezinárodní finanční soustavou. Kniha si údajně našla čtenáře v nejvyšších vládních kruzích. Nervy z NERVu Ivan Gabal Většina dnešních ekonomických plánů pro boj s hospodářskou krizí sleduje jeden hlavní cíl: zachovat dosavadní způsob života lidí i podniků, tedy zachovat jejich ekonomické návyky. Otázkou je, zda je tento cíl správný.
Trendy
Do laviny s kamarády Karolína Vránková Mít dobré kamarády je důležité, hlavně teď v předjaří. Spolehlivé přátele s pípáky a píchákem. Protože když se člověk dostane pod jarní lavinu, pomůže mu jen tzv. kamarádská pomoc, což je odborné označení pro vzájemnou výpomoc zasypaných a nezasypaných. Čechům české fusekle Karolína Vránková „Nakupovat české“ je krok, který generuje spíš než zisk pro českou ekonomiku spotřebitelův dobrý pocit. Třeba z tradice, z českého umu nebo z toho, že se věc nemusela daleko transportovat. Teď je ale ještě otázka, co v globální ekonomice je vlastně české.
Civilizace
Maigret a krize Václav Cílek V univerzitním knihkupectví v Káhiře mě zaujal titul vycházející v knihovně klasiků. Jednalo se o román Georgese Simenona Bar nad Seinou. Už možná dvacet let jsem nečetl žádnou knihu o komisaři Maigretovi, a tak se mi zastesklo, sám pořádně nevím po čem. Proč hudba? The Economist Dosud nikdo neví, proč lidé na hudbu reagují. Ale ať již jsou vašimi pocity při zaslechnutí vánočních koled radost či utrpení, můžete si být jisti, že se věda snaží odhalit, proč tomu tak je.
Prvních 15 minut
Triumf zvůle Jan H. Vitvar Liberecký rodák Šimon Pikous (1970) si minulý týden odjel zaběhat do Krkonoš, aby „zdrhnul z toho šrumce“, který teď panuje ve městě pod Ještědem. Den po zahájení šampionátu je v něm však už zpátky a v ulicích fotografuje, jak se monstrózní akce promítla do života jeho sousedů.
Kultura
Alois Nebel: Okena Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Stařík a kocour Jan Gregor Rok 1974 byl v Hollywoodu na kvalitní filmy nebývale úrodný. O pozlacenou sošku Oscara za nejlepší herecký výkon se ucházela úctyhodná společnost. Přesvědčivému Al Pacinovi hrajícího Michaela Corleona ve dvojce Kmotra nebo fantastickému Jacku Nicholsonovi v hlavní roli soukromého očka v Čínské čtvrti nečekaně vytřel zrak Art Carney. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Přehlídka komiksové tvorby tajemné scénografky a ilustrátorky, jádro její výstavy tvoří příběh íránského writera Alona. Hudba Pavel Klusák Americký mladík Condon Zach má rád východní a střední Evropu. Zvuky balkánské dechovky a francouzského hospodského šansonu zasnoubil s nezávislým rockem, dočkal se vřelého ohlasu i zmínek o kýči. Napotřetí přichází hned s dvojalbem. Beyoncé: královna Obamova iPodu Pavel Klusák Její show bude vzorkem velikášského amerického zábavního průmyslu par excellence. Do Česka v dubnu zavítá sedmadvacetiletá Beyoncé Knowles, která před sólovou kariérou zpívala s hvězdným triem Destiny’s Child. Mé číslo je mou součástí Karolína Ryvolová Rakouská Romka známá pod jménem Ceija Stojka, kterou v deseti letech s rodinou zavlekli do Osvětimi, přijela do Prahy pokřtít český překlad své vzpomínkové knihy Žijeme ve skrytu. Chcete být milionářem? Jan Gregor Podle posledních dvou ročníků oscarového klání se zdá, že rozhodování akademiků koresponduje s celkovou náladou ve společnosti. Loňská nadílka depresivních, cynických a násilných snímků typu Až na krev, Michael Clayton nebo Tahle země není pro starý jako by předznamenávala příchod krize. Učebnice obyčejného hrdinství Karolína Vránková Hana Soukupová, jinak redaktorka Českého rozhlasu, vedla rozhovory s devíti náhradními rodinami, nejdříve v polovině 90. let, a pak o deset let později. Výsledkem jsou jednoduché, nepřikrášlené a dojemné příběhy. Odpoutaný Prométheus – liberál Jaroslav Fiala Esej amerického neokonzervativce Roberta Kagana Labyrint síly a ráj slabosti se stal bestsellerem přeloženým do více než pětadvaceti jazyků. Jeho kniha Nebezpečný národ. Zahraniční politika USA 1700–1900 takovou bombou není, přesto je ale v něčem podobná. Novinky Respekt Druhé vydání románu z roku 2001, který byl o sedm let později zfilmován. Protagonista Zalknutí Viktor Mancini vymyslí dokonalý plán. Aby mohl platit lékařskou péči své matce, předstírá v restauracích, že se zalyká jídlem. Dál, dál a dál Pavel Šidák Fantaskní prolínání filozofie s fikcí charakterizuje i nejnovější Ajvazovu knihu, dobrodružný román Cesta na jih. Můžeme jej do velké míry číst jako tresť autorovy dosavadní poetiky. Anglicky: Divadlo Magdaléna Platzová „Expat“ je zkratka z anglického slova „expatriot“. Do češtiny je nepřeložitelná. Z „vystěhovalce“ prostě „expata“ neuděláte. Vystěhovalec, to je těžký osud svázaný do uzlíku, zatímco expat může znamenat i leccos zábavného, například divadlo.
Rozhovory
Euro by teď byla obrovská výhoda Marek Švehla Leckomu se může zdát, že ČSSD rovná se tandem pánů Paroubek–Rath. Vedle nich je to ale také Jiří Havel, předlistopadový učitel politické ekonomie, dnes expert opozice na ekonomiku či školství a nově také stranický lídr pro evropské volby.
Téma
Čas bourání Ještědů Karolína Vránková Také v architektuře byla šedesátá léta zlatá a i v dalších desetiletích ještě vznikaly ještě dobré stavby. Nyní je čas odlišit to skvělé od průměrného a příšerného. Je dokonce nejvyšší čas, než se všechno z té doby bez výběru zboří nebo přestaví.
Svět
Kdo se nezlepší, končí Ivana Kottasová Všechny reformy, které Angličané plánují, teď směřují k větší otevřenosti školského systému – a k průměrnosti. Vláda na jedné straně chystá zrušení všech podprůměrný škol, zároveň však, s podporou opozice, odmítá zřizování nových výběrových, které tradičně vychovávají nejúspěšnější studenty. Po čem touží Miami Nikola Hořejš Padesát let poté, co Fidel Castro oznámil svržení diktátora Fulgencia Batisty, je v Miami stále těžší najít zapřisáhlé zastánce přísného embarga nebo vojenské invaze na „ostrov svobody“. Tálibán forever Marek Švehla Podlehnout v souvislosti s Afghánistánem pesimismu není nijak těžké. Válka NATO proti džihádistům a povstalcům z hnutí Tálibán trvá už déle než sedm let a konec je v nedohlednu. Naopak situace je rok od roku horší.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte