Celá problematika natáčení a následného zveřejňování na různé weby má dvě roviny. Právní, zda tím, že natáčím, neporušuji například ustanovení školního řádu, mimo jiné se žák systematicky nevěnuje zadané činnosti při svém vzdělávání a za to by potrestán být měl. Druhou stránkou je rovina etická, a tu považuji za zásadnější.
Ve čtvrtek 19. února proběhne soud s novinářem Muntadarem Zajdím, který v prosinci hodil botou po Georgi W. Bushovi. Obviněn je z útoku na zahraničního politického činitele.
Radko Martínek (ČSSD) si respekt zaslouží za odvahu. Pardubický hejtman totiž minulé pondělí vyzval občany svého kraje, aby – pokud jim to finanční situace dovolí, což je podle průzkumů drtivá většina Čechů – platili regulační poplatky.
Nestává se často, aby se zdejší média na něčem jednoznačně shodla. Přesto šéfredaktoři všech významných médií (včetně Respektu) minulý týden sepsali dopis, který byl adresován prezidentu Václavu Klausovi, aby vetoval zákon, jenž kriminalizuje novináře, když zveřejní odposlech.
Není to otázka do celonárodního hlasování, přesto si ji položme: Má Aneta Tokarčíková dostat zpět své dítě?
Urputný Francouz. Evropský šampionek. Už ho vypněte! Podobně titulovaly české deníky minulý týden prezidenta Nicolase Sarkozyho. Tyto „pocty“ od novinářů si vysloužil díky výzvě k návratu automobilky PSA Peugeot Citroën od břehů Labe do mateřské země.
Z důvodů známých jen jemu samotnému se Barack Obama rozhodl nedat na rady, které k němu směřovaly z mnoha stran, a nevyslovil svůj názor na státnost Palestiny ještě předtím, než šli izraelští voliči 10. února k volebním urnám. Je to škoda.
České hospodářství čelí největší krizi od dob pádu komunismu. Ekonomický propad na počátku 90. let sice také postihl především průmysl, byl ale všeobecně chápán jako ozdravný, dával naději na budování něčeho nového.
V Mnichově proběhla 7. a 8. února pětačtyřicátá bezpečnostní konference. Přinesla nad očekávání silné, přinejmenším propagandistické vítězství představitelů ruského imperiálního pojetí světa.
Odpověď na jednoduchou otázku cizince, jak dostat pracovní nebo podnikatelské vízum do České republiky, je obtížná i pro právníka s desetiletou praxí.
Ve Washingtonu se probíraly bezpečnostní priority dnešního světa. Afghánistán, Gruzie, energetická bezpečnost a také stavba radaru v Brdech. Do Česka i Unie Schwarzenberg přivezl základní představu, kam by se měla ubírat diplomatická a vojenská strategie USA i Evropy a nakonec i Česka.
Učitelé bojují o přežití a volají po zavedení tvrdých trestů, žáci je v lepším případě ignorují, zesměšňují a natáčejí na mobilní telefony, v horším případě je fyzicky napadají. Zhruba tak vypadá mediální obraz dvou témat, která s nebývalou silou rozhýbala diskusi o našem základním školství.
Ještě docela nedávno rozhodovali o miliardových rozpočtech, pobírali platy ke stem tisícům a užívali si vlivu i popularity. Potom ze dne na den o všechno přišli. Ještě nikdy v dějinách Česka se neocitlo tolik mocných mužů najednou bez práce jako teď.
Vláda představila svůj dlouho očekávaný návrh na změnu volebního systému. Jeho cíle jsou velkolepé: už nikdy žádný mocenský pat, žádná slabá koalice, žádné utlačování menších stran. Ale i když je pokus na světě, zatím se nezdá, že bychom při příštích sněmovních volbách zažili revoluci.
Je to už patnáct let, co Janek Jaros pracoval v Londýně v marketingu gramofonových společností a prodával tam desky Sugarcubes. Se svou skotskou ženou si tehdy zařizoval první byt a docela ho prý bavilo procházet bazary, probírat starý nábytek a pak hledat informace o tom, kdo ho kdy navrhl a vyrobil. To byl začátek.
Stovky železných trubek, ke kterým radikálové z Gazy přivařili železná křidélkaa naplnili je střelným prachem a hřebíky. Tak málo stačí k vedení psychologické války, kterou trpí dvacet tisíc obyvatel Sderotu, města ležícího kilometr od hranice s Gazou.
Je dobře, že česká vláda dělá, co může, aby bránila ideál i praxi volného obchodu, a je správné, že se také bude na summitu EU coby předsednická země snažit Unii takto vést.
Existovala naděje, že v minulém týdnu dojde ke zvratu stále se prohlubujícího celosvětového ekonomického poklesu. Barack Obama totiž zveřejnil dvě hlavní části svého záchranného plánu.
Otázka pro Čechy je jasná: Mají se radovat z toho, že jim na rozdíl od sousedních Slováků chrastí v peněženkách koruny, anebo se své východní sousedy snažit co nejrychleji dohnat?
Skončilo teplé počasí a vrátil se mráz. U občerstvovacího kiosku na Promenádní cestě v Jizerských horách zemřel na infarkt šedesátiletý běžkař. Nad republikou proletěla vichřice Quinten. Vedení České národní banky oficiálně oznámilo, že Česká republika míří do recese. V Praze se konal pravidelný veletrh cestovního ruchu Holiday World. Lednová inflace zpomalila na rekordní dvě procenta.
Co připravujeme do dalších čísel
Ty tam jsou časy, kdy jsem lidi o generaci mladší slýchávala loučit se na ulici slovy „tak čau na ICQ“. Chatování se dnes dělá leda na chatě, letí sociální sítě. Kdo není na facebooku, jako by nebyl, říká se mezi ostřílenými facebookáři a jsou to i třicátníci a ženy, co jsou na mateřské jako já.
Probouzím se do šera. V chalupě je ticho, které zatím ruší jen oddychování mojí ženy a synka. Jakmile pode mnou zavrže podlaha, ozvou se psi dole v síni. Vítáme se, pustím je na dvůr a jdu do světnice zatopit v kachlových kamnech.
Žurnalista a spisovatel Pierre Péan publikoval knihu Le monde selon K. Na základě zjištěných faktů o podivných finančních aktivitách Bernarda Kouchnera v Africe předkládá poněkud jiný pohled na nejoblíbenějšího francouzského politika, současného ministra zahraničí a někdejšího zakladatele organizace Lékaři bez hranic.
Před padesáti lety, 1. ledna 1959, se Kuba, ne zas až tak malý karibský ostrov o rozloze 114 000 čtverečních kilometrů (větší než Belgie, Nizozemsko a Dánsko dohromady), tehdy s populací šest milionů lidí a dnes jedenáct milionů, objevila na titulních stranách světových novin ve velmi nadějném kontextu.
To byl letos zase krásný Valentýn. Té lásky, těch růží. Těch kamionů. Těch kilometrů, těch emisí. Pražská květinářství hlásí za valentýnskou sobotu prodej trojnásobný až pětinásobný oproti normálu a na MDŽ to prý bude ještě lepší.
Ve světě počítačů to zatím fungovalo jednoduše: Chcete vybavit svůj počítač novým programem? Jdete do obchodu, koupíte si duhovou disketu s aplikací tipu MS Office nebo Norton antiviru a nainstalujete ji do počítače. Tento model ale začíná patřit historii.
Mezi Západoevropany, které zaujal pád komunismu, patřili environmentalisté k nejvzrušenějším. Podstatné pro ně bylo, že nové země přinesou přírodní hodnoty, které západní Evropa výrobním tlakem a náročným životem zničila.
Zřejmě jen málokdo u nás bude ještě dnes polemizovat s tvrzením, že pro náš region střední Evropy je životně důležité Rusko: jak se bude chovat, jaké bude a jaké s ním budeme mít vztahy. Minimálně od 19. století se vůči němu vymezujeme, nebo ho naopak obdivujeme.
Komiks Alois Nebel
Francouzský klasik Jacques Rivette se na vztah tvůrce a jeho díla podíval z druhé strany a definuje charakter umělce skrze metodu jeho tvorby. Ve filmu Krásná hašteřilka (1991) se soustředí v první řadě na proces vzniku jednoho konkrétního obrazu.
Zajímavé výstavy
Hudební novinky
Intelektuální Rocky. Tak s nadsázkou definoval příběh filmu Duel Frost/Nixon jeho scenárista a autor divadelní předlohy Peter Morgan. Snímek hollywoodského veterána Rona Howarda, ucházející se o pět Oscarů, se opravdu opírá o jasnou paralelu mezi politikou a boxem.
Galerie hl. města Prahy v Domě U Kamenného zvonu připravila projekt Prinzhornova sbírka. Vystavené kresby a obrazy vyšinutých pacientů jsou plné emocí, ve výtvarném výrazu originální, jsou to zkrátka díla, která na diváka zvyklého na současné umění nepůsobí nijak neobvyklým dojmem.
Album nových písní Black!, jež právě vyšlo v Respekt Edici, není generační záležitost. Kapela, která se – snad jako jediná z novovlnné scény – nikdy ani na čas nerozpadla, s sebou na současnou scénu propašovala cosi z jiných časů a atmosféry.
Poslední dobou se zdá, že zazáří-li na britské literární scéně nový objev, nutně se musí pojit k některé bývalé kolonii. Tohle však o etnicky nezajímavém Stevenu Hallovi z Derbyshiru neplatí.
Minulou středu u nás vyšly Moje ceny. Ve stejný den jako německý originál: stalo se tak v předvečer dvacátého výročí spisovatelovy smrti a z Bernharda tak máme až na pár povídek k dispozici úplně všechno. Víc toho totiž podle nakladatelství Suhrkamp v jeho pozůstalosti není.
Knižní novinky
Nakladatelství Opus se překladové poezii věnuje několik let, jeho Edice americké poezie přinesla například výbor z díla Richarda Wilbura (přeložil Petr Onufer) či sbírku Divoký kosatec Louise Glückové (Veronika Revická). Teď do této řady přibyl svazek Učenec jediné svíce obsahující téměř osmdesát básní Wallace Stevense.
Berlinale je rozkročeno mezi respektem k byznysu a ke zvědavým lidem, které nebaví sériová nabídka dnešních kin. Takhle vypadá Berlinale dvacet let poté, co padl hlavní důvod jeho existence: zeď, která ze západní části města udělala nejbohatší ghetto v dějinách civilizace.