Reklama
 
2009_obalka_R08

Léčitelé na indexu

Koupit vydání
2009_obalka_R07 Vydání 8.–15. 2. 2009 2009_obalka_R09 Vydání 20.–27. 2. 2009
2009-7-obal
Editorial
Anketa: Jak by se měly trestat děti, když natáčí učitele na mobilní telefon? Respekt Celá problematika natáčení a následného zveřejňování na různé weby má dvě roviny. Právní, zda tím, že natáčím, neporušuji například ustanovení školního řádu, mimo jiné se žák systematicky nevěnuje zadané činnosti při svém vzdělávání a za to by potrestán být měl. Druhou stránkou je rovina etická, a tu považuji za zásadnější. Respekt-Despekt Respekt Radko Martínek (ČSSD) si respekt zaslouží za odvahu. Pardubický hejtman totiž minulé pondělí vyzval občany svého kraje, aby – pokud jim to finanční situace dovolí, což je podle průzkumů drtivá většina Čechů – platili regulační poplatky. Příštích 7 dní Respekt Ve čtvrtek 19. února proběhne soud s novinářem Muntadarem Zajdím, který v prosinci hodil botou po Georgi W. Bushovi. Obviněn je z útoku na zahraničního politického činitele. Editorial Erik Tabery Nestává se často, aby se zdejší média na něčem jednoznačně shodla. Přesto šéfredaktoři všech významných médií (včetně Respektu) minulý týden sepsali dopis, který byl adresován prezidentu Václavu Klausovi, aby vetoval zákon, jenž kriminalizuje novináře, když zveřejní odposlech.
Blogy
S psychologem Jiřím Růžičkou o předškolní péči: Respekt Když už musí svobodná matka volit péči v jeslích, podle čeho má volit? Případně kam doplňkově může docházet s dítětem pro občasnou kontrolu psychologa?
Vaše otázky
Proč mají noční tramvaje v Praze pouze jeden vůz? Respekt Proč po půlnoci jezdí noční tramvaje pouze s jedním vozem, a cestující jsou tak obyčejně nuceni podstupovat zkušenost sardinek v konzervě?
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Po den a půl dlouhé diskusi se poslanci dohodli: novelizovaný zákon o poplatcích prošel těsnou většinou hlasů koaličních poslanců.
Dopisy
Dopisy Respekt Vaše dopisy
K věci
Za kapesné neodejdou Michal Komárek Ministerstvo odhaduje, že bez práce se ocitnou desítky tisíc lidí z Vietnamu, Mongolska nebo Ukrajiny a že se mohou stát bezpečnostní hrozbou.
Komentáře
Vraťte mi mé dítě Marek Švehla Není to otázka do celonárodního hlasování, přesto si ji položme: Má Aneta Tokarčíková dostat zpět své dítě? Sarkozy a jeho Češi Jaroslav Formánek Urputný Francouz. Evropský šampionek. Už ho vypněte! Podobně titulovaly české deníky minulý týden prezidenta Nicolase Sarkozyho. Tyto „pocty“ od novinářů si vysloužil díky výzvě k návratu automobilky PSA Peugeot Citroën od břehů Labe do mateřské země. Vše na mrtvém bodě The Economist Z důvodů známých jen jemu samotnému se Barack Obama rozhodl nedat na rady, které k němu směřovaly z mnoha stran, a nevyslovil svůj názor na státnost Palestiny ještě předtím, než šli izraelští voliči 10. února k volebním urnám. Je to škoda. Souboj s časem Jan Macháček České hospodářství čelí největší krizi od dob pádu komunismu. Ekonomický propad na počátku 90. let sice také postihl především průmysl, byl ale všeobecně chápán jako ozdravný, dával naději na budování něčeho nového.
Na pozvání
Mnichovská konference 2009 Luboš Dobrovský V Mnichově proběhla 7. a 8. února pětačtyřicátá bezpečnostní konference. Přinesla nad očekávání silné, přinejmenším propagandistické vítězství představitelů ruského imperiálního pojetí světa. Co dělat s dovozem cizinců Martin Rozumek Odpověď na jednoduchou otázku cizince, jak dostat pracovní nebo podnikatelské vízum do České republiky, je obtížná i pro právníka s desetiletou praxí.
Česko
Radar, nebo medvěd Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Ve Washingtonu se probíraly bezpečnostní priority dnešního světa. Afghánistán, Gruzie, energetická bezpečnost a také stavba radaru v Brdech. Do Česka i Unie Schwarzenberg přivezl základní představu, kam by se měla ubírat diplomatická a vojenská strategie USA i Evropy a nakonec i Česka. Učitel jako lovná zvěř Michal Komárek Učitelé bojují o přežití a volají po zavedení tvrdých trestů, žáci je v lepším případě ignorují, zesměšňují a natáčejí na mobilní telefony, v horším případě je fyzicky napadají. Zhruba tak vypadá mediální obraz dvou témat, která s nebývalou silou rozhýbala diskusi o našem základním školství. Hoďte jim lano Adam Šůra Ještě docela nedávno rozhodovali o miliardových rozpočtech, pobírali platy ke stem tisícům a užívali si vlivu i popularity. Potom ze dne na den o všechno přišli. Ještě nikdy v dějinách Česka se neocitlo tolik mocných mužů najednou bez práce jako teď. Ruce pryč od našich křesel Silvie Lauder Vláda představila svůj dlouho očekávaný návrh na změnu volebního systému. Jeho cíle jsou velkolepé: už nikdy žádný mocenský pat, žádná slabá koalice, žádné utlačování menších stran. Ale i když je pokus na světě, zatím se nezdá, že bychom při příštích sněmovních volbách zažili revoluci.
Z kraje
Quo vadis, Krkonoše? Bára Procházková V Krkonoších by se mohlo postavit dalších 31 lanovek a sjezdovek. Tento výsledek expertní komise Správy Krkonošského národního parku všechny překvapil.
Úspěch
Židle z časů optimismu Karolína Vránková Je to už patnáct let, co Janek Jaros pracoval v Londýně v marketingu gramofonových společností a prodával tam desky Sugarcubes. Se svou skotskou ženou si tehdy zařizoval první byt a docela ho prý bavilo procházet bazary, probírat starý nábytek a pak hledat informace o tom, kdo ho kdy navrhl a vyrobil. To byl začátek.
Ekonomika
Češi proti protekcionismu Jan Macháček Je dobře, že česká vláda dělá, co může, aby bránila ideál i praxi volného obchodu, a je správné, že se také bude na summitu EU coby předsednická země snažit Unii takto vést. Obamova záchrana The Economist Existovala naděje, že v minulém týdnu dojde ke zvratu stále se prohlubujícího celosvětového ekonomického poklesu. Barack Obama totiž zveřejnil dvě hlavní části svého záchranného plánu. Euro na odpis Tomáš Sachr Otázka pro Čechy je jasná: Mají se radovat z toho, že jim na rozdíl od sousedních Slováků chrastí v peněženkách koruny, anebo se své východní sousedy snažit co nejrychleji dohnat?
Svět
Rozpálená země Tomáš Lindner Po velkém ohni zůstalo 181 mrtvých Australanů, pět stovek zraněných a tisícovka zničených domů. Stočlenná speciální policejní jednotka pátrá po žhářích, kterým za zakládání požárů možná hrozí obvinění z hromadné vraždy. První podezřelé už vyšetřovatelé zatkli a australská i zahraniční média sledují napínavou detektivku o pátrání po pyromanech. Při pohledu na hasiče, kteří bojují ve vyschlé krajině stižené rekordně vysokými teplotami proti rychle postupujícím plamenům, se však Australané ptají, zda požáry kromě žhářů neměly i jiného spojence lidské povahy – globální oteplování.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Skončilo teplé počasí a vrátil se mráz. U občerstvovacího kiosku na Promenádní cestě v Jizerských horách zemřel na infarkt šedesátiletý běžkař. Nad republikou proletěla vichřice Quinten. Vedení České národní banky oficiálně oznámilo, že Česká republika míří do recese. V Praze se konal pravidelný veletrh cestovního ruchu Holiday World. Lednová inflace zpomalila na rekordní dvě procenta. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Než přijde empatická MOE Petra Hůlová Ty tam jsou časy, kdy jsem lidi o generaci mladší slýchávala loučit se na ulici slovy „tak čau na ICQ“. Chatování se dnes dělá leda na chatě, letí sociální sítě. Kdo není na facebooku, jako by nebyl, říká se mezi ostřílenými facebookáři a jsou to i třicátníci a ženy, co jsou na mateřské jako já. Život na vsi Respekt, Ondřej Šanc Probouzím se do šera. V chalupě je ticho, které zatím ruší jen oddychování mojí ženy a synka. Jakmile pode mnou zavrže podlaha, ozvou se psi dole v síni. Vítáme se, pustím je na dvůr a jdu do světnice zatopit v kachlových kamnech.
Ve hvězdách
Kosmické rosničky (1959) Ondřej Nezbeda Vývoj první družice trval rok – přemýšlelo se například, jestli na satelit připevnit přímo televizní kamery nebo jen fotografické objektivy. Výsledkem byla družice Vanguard 2.
Eseje
Trpaslíci a velikáni Jaroslav Formánek Žurnalista a spisovatel Pierre Péan publikoval knihu Le monde selon K. Na základě zjištěných faktů o podivných finančních aktivitách Bernarda Kouchnera v Africe předkládá poněkud jiný pohled na nejoblíbenějšího francouzského politika, současného ministra zahraničí a někdejšího zakladatele organizace Lékaři bez hranic. Kuba a její revoluce Carlos Alberto Montaner Před padesáti lety, 1. ledna 1959, se Kuba, ne zas až tak malý karibský ostrov o rozloze 114 000 čtverečních kilometrů (větší než Belgie, Nizozemsko a Dánsko dohromady), tehdy s populací šest milionů lidí a dnes jedenáct milionů, objevila na titulních stranách světových novin ve velmi nadějném kontextu.
Trendy
Poslové jara z Afriky Karolína Vránková To byl letos zase krásný Valentýn. Té lásky, těch růží. Těch kamionů. Těch kilometrů, těch emisí. Pražská květinářství hlásí za valentýnskou sobotu prodej trojnásobný až pětinásobný oproti normálu a na MDŽ to prý bude ještě lepší. Život v mracích Jan Kovalík Ve světě počítačů to zatím fungovalo jednoduše: Chcete vybavit svůj počítač novým programem? Jdete do obchodu, koupíte si duhovou disketu s aplikací tipu MS Office nebo Norton antiviru a nainstalujete ji do počítače. Tento model ale začíná patřit historii.
Civilizace
Správci krajiny Hana Librová Mezi Západoevropany, které zaujal pád komunismu, patřili environmentalisté k nejvzrušenějším. Podstatné pro ně bylo, že nové země přinesou přírodní hodnoty, které západní Evropa výrobním tlakem a náročným životem zničila. Hrozící Rusko Erik Tabery Zřejmě jen málokdo u nás bude ještě dnes polemizovat s tvrzením, že pro náš region střední Evropy je životně důležité Rusko: jak se bude chovat, jaké bude a jaké s ním budeme mít vztahy. Minimálně od 19. století se vůči němu vymezujeme, nebo ho naopak obdivujeme.
Prvních 15 minut
Projít křížem Jan Němec Sedmnáct a půl tuny váží dohromady čtrnáct betonových křížů zhruba o velikosti člověka, které tvoří křížovou cestu v Šarovech u Zlína. Kříže jsou nezvyklé nejen použitým materiálem, o němž leckdo z místních pochybuje.
Kultura
Sderot, Gaza Tomáš Lindner Stovky železných trubek, ke kterým radikálové z Gazy přivařili železná křidélkaa naplnili je střelným prachem a hřebíky. Tak málo stačí k vedení psychologické války, kterou trpí dvacet tisíc obyvatel Sderotu, města ležícího kilometr od hranice s Gazou. Proměnit porážku ve vítězství Zora Hesová Premiér Iráku, devětapadesátiletý Núrí al-Málikí, dnes vyzařuje sílu osobnosti, která překvapila všechny, včetně Američanů. Jeho hvězda stoupá a s jeho jménem se pojí naděje na změnu v Iráku.
Rozhovory
O kotvě života Ondřej Nezbeda Co je „dobrý život“, jak o něm mluvili staří Řekové, a co si pod tím představuje současný člověk? Filozofka Anna Hogenová má jasno v jednom: „Žádný ekonom ani finanční analytik nás nezachrání.“
Téma
Kouzelná ordinace Petr Třešňák, Tomáš Pavlíček [image id="120963620"]<br><br>Oficiální hlas nám říká, že jde o prvotřídní blud. Přesto v České republice, podobně jako všude na Západě, čím dál více lidí vyhledává v běžném životě nejrůznější alternativy, s jejichž pomocí se lze léčit ve chvíli, kdy oslnivá západní medicína selhává nebo jednoduše není nezbytná.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte