Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
K věci

Za kapesné neodejdou

Ministerstvo odhaduje, že bez práce se ocitnou desítky tisíc lidí z Vietnamu, Mongolska nebo Ukrajiny a že se mohou stát bezpečnostní hrozbou.

2009-389-mobr-10AR082009n.jpg
2009-389-mobr-10AR082009n.jpg • Autor: Respekt

2009-389-vobr-10AR082009.jpg
Fotografie: Markéta Kadlecová - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Ministerstvo vnitra zveřejnilo návrh, jak vyřešit situaci imigrantů ze zemí mimo EU, kteří tu s nástupem krize přišli o práci nebo o ni v průběhu dalších několika měsíců přijdou: pokud se dobrovolně přihlásí, dostanou kapesné pět set eur a stát jim zaplatí letenku domů. O tom, jaké má tento návrh klady a zápory a zda bude účinný, jsme mluvili s koordinátorkou programu Migrace Člověka v tísni Markétou Kadlecovou.

Ministerstvo odhaduje, že bez práce se ocitnou desítky tisíc lidí z Vietnamu, Mongolska nebo Ukrajiny a že se mohou stát bezpečnostní hrozbou. Souhlasíte?

To jsou vlastně dvě odlišné otázky. Analýza ministerstva je v něčem přesná: o práci skutečně přijde mnoho cizinců, opravdu se část z nich ocitne ve velmi tíživé sociální situaci. Ale odhady o růstu kriminality jsou zcela spekulativní, neopírají se o žádné statistiky, o žádná fakta. Podle mě je nepravděpodobné, že by se z cizinců masově stávali kriminálníci.

Jak ale budou svoji situaci řešit? Vypadá to logicky: přijdou o práci, ubytování, a pokud se nebudou chtít vrátit domů, nebudou mít mnoho šancí, jak tady přežívat…

Především Vietnamci budou svoje problémy řešit v rámci vietnamské komunity. Budou si vzájemně pomáhat. Řada cizinců také práci najde, protože i v době krize tu stále bude práce, o kterou Češi nebudou mít zájem. Pravda, ti, kterým propadne…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte