Reklama
 
2009_obalka_R10

Klausova tajná schůzka

Koupit vydání
2009_obalka_R09 Vydání 20.–27. 2. 2009 2009_obalka_R11 Vydání 7.–14. 3. 2009
2009-9-1
Editorial
Respekt-Despekt Respekt Jeden z autorů policejního spisu Krakatice, odhalujícího prorůstání organizovaného zločinu do politiky, Karel Tichý požádal ministra vnitra o zproštění mlčenlivosti. Příštích 7 dní Respekt Vedení KDU-ČSL bude jednat s dalšími stranami vládní koalice o novém volebním zákoně. Lidovci na rozdíl od ODS a zelených nesouhlasí s bonusem pro vítěze voleb. Editorial Erik Tabery Na ty vykulené oči a pozdější úsměšek se nedá jen tak zapomenout. Když před rokem jeden z významných byznysmenů navštívil Respekt, nemohl věřit svým očím, když viděl, že řada redaktorů jezdí na kole.
Agenda
Anketa: Má dnes ministerstvo kultury pro literární nakladatelství a časopisy ještě nějaký smysl? Respekt Stávající ministerstvo právě vede nečekaný boj proti živé kultuře, což příliš smyslu nedává.
Blogy
On-line rozhovor s Václavem Moravcem Respekt Jak se díváte na roli médií právě nyní v době ekonomické, finanční i hospodářské krize?
Vaše otázky
Co je s lichtenštejnským seznamem? Respekt I když to zní neuvěřitelně, ministr Kalousek údaje z lichtenštejnské banky ani po necelém roce ještě nedostal. Pro připomenutí, disk s citlivými údaji o klientech a jejich penězích na kontech lichtenštejnských nadací prodal německé tajné službě pracovník banky LGT.
Aktualita
Rostoucí monstrum Jaroslav Fiala Přeshraniční americké útoky na pákistánská kmenová území přispěly ke snížení vlivu teroristické organizace al-Káidy ve světě, ale destabilizovaly situaci v Pákistánu.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Americký prezident Barack Obama přijede do Prahy, to českým deníkům potvrdily diplomatické zdroje.
K věci
Jiná možnost není Bára Procházková Zeptali jsme se analytičky Institutu pro mezinárodní politiku a bezpečnost v Berlíně Susan Stewartové, co vlastně dnes kontakty s Rusy znamenají.
Komentáře
Generace svoboda Marek Švehla Řeklo by se, že rozdíl mezi totalitním režimem z 80. let a dnešním demokratickým je tak markantní, že jej nemůže vidět jen ignorant nebo těžký sklerotik. Národ skokanů Jan H. Vitvar Zatímco ministerstvo kultury si musí na letošní rok vystačit s osmi miliardami, do čtrnáctidenního podniku pod ještědským kopcem vláda a Liberecký kraj napumpovaly více než dvě miliardy. Pohoda v policejní škole Jaroslav Spurný Největší reforma policie za posledních padesát let – to je motto, kterým v těchto dnech prodává ministr vnitra Ivan Langer své změny ve zdejším sboru strážců zákona. Literatura na odpis Jaroslav Formánek Ministerstvo kultury má podle vládního pokynu a kvůli hospodářské krizi letos ušetřit jako další ministerstva ze svých rozpočtů pět procent. Dělá to tím nejméně vhodným způsobem, poněvadž peníze odebírá zrovna těm nejslabším a nejmenším účastníkům kulturního života, které v logice tohoto myšlení lze jako každou marginálii lehce odepsat. Ruský vliv Jaroslav Spurný Na internetu, především na serverech tajných služeb, najdeme desítky opravdu zasvěcených analýz o tváři budoucího světa včetně toho, jakou roli v tomto světě bude hrát Rusko.
Na pozvání
Věrnost celku Jan Komárek Postavení krajů je u nás ve srovnání třeba s německými spolkovými zeměmi či státy USA mnohem méně samostatné. Vítězný únor žije Bohumil Doležal Nekulatá výročí únorového puče z roku 1948 mívají standardní průběh.
Dopisy
Dopisy Respekt Čtu Respekt více než deset let, a i když s něčím nesouhlasím, neměl jsem nikdy zvláštní potřebu reagovat na publikované texty.
Česko
Klausova tajná schůzka Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný V pražském Obecním domě dozněly tóny koncertu moskevského Symfonického orchestru Petra Iljiče Čajkovkého, pořádaného ruskou ropnou společností Lukoil. Přítomný šéf firmy Vagit Alekperov (58) nasedl vzápětí po potlesku do přistavené tmavé limuzíny a po několika minutách se ocitl v areálu Pražského hradu, přesně řečeno před vilou, kterou obývá prezident Václav Klaus. U Kábulu za Prahu! Tomáš Pavlíček Tuzemská debata o budoucnosti zahraničních misí, při níž létala mezi vládou a opozicí slova o vrazích a mafiánech, vyvanula. Dnes mají české legie pro letošek schválený mandát a pražští politici přesvědčují z titulu své předsednické funkce Evropskou unii, že do země pod Hindúkušem stojí za to poslat další tisíce mužů a žen v uniformách. A kupodivu mají slušně našlápnuto jak doma, tak mezi kolegy ze sedmadvacítky. Praha zalitá betonem Jan Brabec Gigantická dopravní stavba známá pod jménem Blanka právě teď ukazuje Pražanům v praxi, jak dramaticky dokáže automobilismus změnit naše města. A nám všem nabízí zároveň důvod k přemýšlení, jestli to za to stojí. Titul po drátě Adam Šůra Pražská konzultantka Hana Huntová brzy získá titul na prestižní zahraniční univerzitě. Stane se tak i přesto, že se během šesti let studia ani jednou nepotkala se svými učiteli a nemusela opouštět Prahu. Stejně jako tisíce dalších lidí z celého světa studuje britskou Open University. Vzpouru od nás nečekejte Michal Komárek, Marek Švehla Jsou mladí Češi narození po roce 1989 jiní než jejich rodiče? A jak se na jejich názorech projevil fakt, že zažili jen svobodnou společnost? Odpověď na tyto otázky je docela důležitá, protože do značné míry rozhodne o tom, jak bude Česko v příštích desetiletích vypadat.
Úspěch
Zázrak v Litomyšli Tomáš Brolík Před dvěma lety začali členové Sboru Církve bratrské v Litomyšli řešit v Česku dost vzácný problém. Nedělních bohoslužeb se začalo pravidelně zúčastňovat více než osm desítek věřících a dosavadní modlitebna – secesní vila naproti vlakovému nádraží – přestávala stačit.
Z kraje
Za lékařem do ciziny Bára Procházková V pohraničí je to dosud běžná realita. Na české straně bydlí pacienti, kteří mají daleko do „své“ nemocnice nebo jim to tam prostě nevyhovuje. Přestože na německé straně je špitál, který potřebuje klienty, cesta do něj bývá zapeklitá. Obě strany mají smůlu – pojišťovny dovolují ošetření v zahraničí pouze v nouzovém případě.
Ekonomika
Úplně odepsaní Kateřina Čopjaková Tiše se vynořujících rozměrů krize je stále dost a dost. Jedním z nich je bída těch, kteří navzdory potížím neudrží na uzdě svou touhu nakupovat a „jedou“ ve spotřebitelských úvěrech. Banky teď jen tak někomu nepůjčí, ale to neznamená, že se byznys zastavil. Naopak nebankovní společnosti, operující na poli drobných půjček, mají právě teď žně. Vondra s eurem Jan Macháček Kdyby nebyla „krize století“, byla by to „zpráva století“. Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra prohlásil v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že to, co se dnes děje, ho „ze střednědobého pohledu vede k závěru, že bychom měli být na palubě velkého parníku“ (velkým parníkem míněna eurozóna). Život na dluh Luděk Niedermayer Tváří v tvář zhoršujícím se vyhlídkám evropských ekonomik už není otázkou, jestli má stát pomoci překonat firmám i lidem nastupující recesi, ale jak to udělat co nejefektivněji.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V českých městech a vesnicích se slavil masopust – svátek hojnosti, obžerství, masek, veselí a nezřízené zábavy. Ze čtvrtého na třetí místo pětibodové stupnice kleslo v Krkonoších nebezpečí lavin. Opět dramaticky poklesla koruna. Agentury přinesly zprávu, že nové severokorejské střely Taepodong 2 doletí až na Guam. Z čističky v Podhradí u Vítkova unikl chlorový mrak a policie evakuovala obyvatelstvo obce. Připravujeme Respekt Na Šumavě vzniknul v rámci Národního parku nový zoologický program pro návštěvníky, při kterém můžou na vlastní oči spatřit to, co asi zblízka a ve volné přírodě asi ještě nikdy neviděli.
Jeden den v životě
Black bird nakonec Jan Balabán Dvacet dnů jsem tlumočil pro inspektora nedestruktivního zkoušení z jedné země v Mezopotámii. Ultrazvukem jsme zkoumali vnitřní čistotu plechů, z nichž mají být vyrobeny trubky pro plynovod. Mezi prací mi ten muž říkal mnohá moudra. Výlet na North Ronaldsay Respekt S drcnutím dosedáme na štěrkový pás letištního pole na ostrově North Ronaldsay. Tři míle na délku, dvě na šířku, padesát čtyři stálých obyvatel. Nejvyšší místo ostrova je dvacet tři metrů nad nezměrnou plochou oceánu, který je dneska tmavě modrý a ježí se bílými vrcholky vln.
Ve hvězdách
Napište, že jsem mladík (2008) Marek Švehla V roce 1990 se v Praze objevil podivínský chlapík. Stával ve starém obnošeném hubertusu na Václavském náměstí, na krku měl pověšený provizorní pultík a na něm několik rozložených knih. Svých knih. A všechny měly stejný titul: Autostopem kolem světa.
Eseje
Nasťa Viktor Jerofejev S Ruskem se v poslední době stalo cosi divného. Přestalo rozlišovat dobro a zlo. Fascinováno starou myšlenkou své národní nadřazenosti, nárokuje si neomylnost a žádá, aby tuto neomylnost uznaly jiné země, od Spojených států až po Ukrajinu. Evropské chvění Timothy Garton Ash Tato krize vyvolává tlak, který otestuje všechny, včetně Evropy. Dnes se vyjevují všechna slabá místa, která po sobě zanechala Evropská unie v čase, kdy se po roce 1989 politicky i ekonomicky sjednocovala.
Trendy
Pero jako fetiš Magdaléna Platzová Kaňky v písance a ohryzaná umělohmotná násadka, prsty a pusa modré od inkoustu. To jsou začátky. Končit to může hračičkou za několik set tisíc. Plnicí pero není jen nástroj na psaní. Netbooky jdou na dračku The Economist Netbooky jdou na dračku. Ty první, co se objevily na trhu zhruba před rokem, byly určeny dětem. Dnes si ale získávají oblibu nejen u rodin a lidí, kteří si kupují svůj první počítač, ale i u zkušených uživatelů, kteří chtějí něco malého, lehkého a laciného.
Civilizace
Hraničáři od Ria Grande Jaroslav Petr Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR učinil objev, který je příslibem ochrany před klíšťaty pro zvířata i pro člověka. Ženská záležitost Erika Hníková Shopping party začíná. Jedenáct připravených napjatých dívčích těl sedí v kruhu, I. si stoupá vedle veliké hromady, my soustředěně sledujeme její ruku, která zpod deky vytahuje první záležitost: černé sametové sáčko. Komu vlastně patří váš život Lydie Fialová Etické otázky v souvislosti s koncem života se zdaleka netýkají jen eutanazie, tedy záměrného přivolání či navození smrti aktivním podáním smrtícího „léku“, které je ve většině zemí postaveno mimo zákon. Mnohem častější jsou situace, v nichž se rozhoduje o ukončení léčby, která „zadržuje“ smrt.
Prvních 15 minut
Dobrý, mladej… Jan Němec Cvičení v hereckých hodinách mají vést k tomu, aby si herec uvědomoval svou jevištní existenci, bytí uvnitř role a před divákem. Ale Robert Mikluš (1982), jeden z nejmladších členů souboru divadla Husa na provázku, přistupuje dnes k sebereflexivitě po svém.
Kultura
Alois Nebel: Konec světa Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Volby podle Paynea Jan Gregor Skvělá satira na volební systém a americkou společnost maskovaná jako komedie pro puberťáky. Takový husarský kousek se povedl – a to v nezpochybnitelné kvalitě – režiséru Alexanderu Paynovi. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Vydavatel ohlašuje „dosud největší a nejambicióznější album“ amerického písničkáře, jehož přizvali ke spolupráci Johnny Cash i Björk. Občan na jevišti Magdaléna Platzová Shakespearův Julius Caesar má rovných třicet pět postav, nepočítáme-li stráže, občany a senátory. Svědek světové premiéry, která se konala 21. září 1599 v londýnském divadle The Globe, však na scéně napočítal jen patnáct herců, některé menší role musel tedy autor spojit v jednu. V likvidaci Jan Gregor V literárních kruzích to začalo pěkně vřít. Ministr kultury Václav Jehlička se rozhodl ušetřit na takzvaném živém umění – divadle, hudbě, tanci, výtvarném umění a literatuře – a oproti loňsku snížil rozdělovanou grantovou sumu o 35 procent. Lhostejné ticho Jan Gregor Belgičtí tvůrci Luc a Jean-Pierre Dardennové jsou v současnosti vedle bratrů Coenových nejvlivnější sourozeneckou režisérskou dvojicí. Působí ale jako přesný protipól amerických hračičků, jimž není nic svaté a kteří absurditu moderního světa komentují s ironickým pomrkáváním. Stvořena jako druhá Hana Ulmanová Odborných publikací pojednávajících o feminismu není v českém jazyce pořád dost a každý počin na tomto poli je třeba vítat. Tím spíš, když se sejde erudovaný kolektiv s jasným cílem: ukázat, jak je chápána role žen v hlavních náboženských kulturách naší planety. Temné přízraky malostranské Viktor Šlajchrt Pražská Malá Strana patří nepochybně k literárně nejproslulejším lokalitám českých zemí. Turisty okouzluje půvabem biedermeierovsky krotké romantiky, avšak v knihách její atmosféru podezřele často podbarvuje tichá hrůza. Novinky Respekt Román matematičky a pedagožky Spicciové byl napsán na základě životního příběhu Sofie Kovalevské, geniální matematičky, která jako první žena v historii získala doktorát z matematiky. Málokdy dojdu tam, kam mířím Ondřej Nezbeda Alberto Manguel (1948) je autorem dvanácti esejů sebraných do knihy Čtení obrazů. O čem přemýšlíme, když se díváme na umění. Tvrdí o sobě, že spíše než spisovatelem se cítí být čtenářem. Nevoď Boha přes silnici Pavel Klusák Není na světě kapely v nevděčnější pozici, než jakou mají U2. Kdo není první, nemusí obhajovat trůn: oni ano. Jsou tu už tak dlouho. Kdo poslouchal The Joshua Tree v osmnácti, tomu je dnes čtyřicet. Má vůbec kapela, jež se chce udržet v globálním mainstreamu, hudební prostor k něčemu životnému?
Rozhovory
Ze svého původu má mít člověk radost Tereza Brdečková Sergei Lagodinsky (33) je členem nezávislé společnosti Global Public Political Institute, která sdružuje experty na globální politické systémy, bezpečnost a transatlatnické vztahy.
Téma
Švédský sen Silvie Lauder Švédové v propagačních příručkách často vyvracejí pověsti o svojí zemi jako ráji kryptokomunismu obydleném ledními medvědy, hloupými blondýnami a alkoholiky se sebevražednými tendencemi. Mýtus „ráje rovných příležitostí“ však nevyvracejí nikde.
Svět
Zkrocení Tygrů Jan Pavelka Propaganda a manipulování skutečností jsou metody, které používají rovněž všechna srílanská média kontrolovaná vládou. Ovšem i přes kusé a zkreslené zprávy z bojiště je jasné, že konec Tamilských tygrů se blíží. S nimi pomalu končí i šestadvacet let trvající občanská válka mezi většinovými buddhistickými Sinhálci a menšinovými hinduistickými Tamily, která si vyžádala nejméně 75 tisíc životů. Soudruh do 21. století Jaroslav Formánek Olivier Besancenot, který od roku 2002 převzal vedení LCR od stárnoucího Krivina, není odlišný jen svým sympatickým zevnějškem, schopností působivě a výstižně pojmenovávat problémy, přirozeným projevem v médiích. Krutý březen The Economist Březen je v Tibetu nejkrutější měsíc; je to tradiční období předem ztracených protestů proti čínské nadvládě. Letos jsou úřady obzvlášť ostražité.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte