Reklama
 
2009_obalka_R11

Topolánek to věděl

Koupit vydání
2009_obalka_R10 Vydání 28. 2. – 7. 3. 2009 2009_obalka_R12 Vydání 15.–22. 3. 2009
2009-10-1
Editorial
Anketa: Je exekuce dávky v hmotné nouzi, jak se provádí na popud magistrátu v Chomutově, protiprávní? Respekt Jakkoli je iniciativa chomutovské radnice řešit problém s neplatiči na české poměry velmi odhodlaná a žádoucí, představuje exekuce dávek v hmotné nouzi nezákonný postup. Dávky v systému pomoci v hmotné nouzi jsou z exekuce zákonem výslovně vyloučeny. Příštích 7 dní Respekt V pátek 13. března bude oficiálně jmenován fyzikální chemik Jiřího Drahoš předsedou Akademie věd ČR. Předseda AV ČR je volen na čtyřleté funkční období. Respekt-Despekt Respekt Ředitelé více než třiceti příspěvkových organizací ministerstva kultury budou muset do budoucna svůj post pravidelně obhajovat, kvalitu jejich práce bude ministerstvo kultury prověřovat každých šest let. Editorial Erik Tabery Když kolega Ondřej Kundra začal pomalu rozplétat nové informace kolem justiční mafie, čekala nás další a další překvapení.
Vaše otázky
Proč se nemůže zavést švédský systém lékárenské služby u nás? Respekt Švédský systém lékáren je specifický. Všechny lékárny v zemi vlastní státní firma podléhající ministerstvu zdravotnictví – tzv. Apoteket. Farmaceutické firmy tedy prodávají léky pouze prostřednictvím této společnosti, která jednu třetinu zisku odevzdává státu a zbytek investuje do rozvoje. Díky celostátnímu monopolu platí Švédové za léky ve všech lékárnách stejně.
Blogy
Blogy Respekt Na monitoru mě zaujal titulek Doktorky jsou problém. Věnují se rodině a pracují hůř než muži. Už dlouho jsem si myslel, že to tak nějak bude. Rychle jsem se začetl, jak toto odvážné tvrzení „prezident lékařské komory“ podepřel. Nedozvěděl jsem se nic o nedostatečnosti ženského mozku nebo slabosti jejich fyziognomie.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Všichni hejtmani za ČSSD, kteří byli poslanci, už poslanci nejsou. Martin Tesařík, Radko Martínek i Michal Hašek se dle předvolebních slibů vzdali svých poslaneckých mandátů.
K věci
Kam směřují, nevíme Jan Brabec O naznačených trendech nastupující české generace jsme si povídali se sociologem Martinem Jílkem z agentury Millward Brown.
Komentáře
Sám Kocáb nestačí Marek Švehla Ministr bez portfeje Michael Kocáb nyní zažívá to, co znal i někdejší držitel stejné funkce Vladimír Mlynář: entuziasmus mu nechybí, postupně ale poznává, že v Česku neexistuje méně vděčná politická agenda, než je obrana Romů proti diskriminaci. Mezi nemocí a apokalypsou Jan Macháček Jaké jsou možné scénáře vývoje českého hospodářství? V odpovědi na tuto otázku musíme vycházet z dvojího poznání. Reprezentant nejistoty Martin M. Šimečka Jeho nástupu k moci se obával kdekdo, včetně novin Financial Times, podle nichž volební vítězství slovenského „právníka a nacionalisty“ Roberta Fica v roce 2006 „otřáslo zbytkem Evropy“. I Financial Times však loni uznaly, že výsledek není zdaleka tak špatný. Ať Tichý promluví Jaroslav Spurný Policista Karel Tichý – dlouholetý šéf týmů, které tu vedly proslulý spis Krakatice zabývající se propojením světa politiky a zločinu – byl ministrem vnitra Ivanem Langrem zbaven před týdnem mlčenlivosti. Bye bye, radar? Jiří Sobota Příznivcům amerického radaru v Brdech to může znít téměř jako zrada: nový americký prezident píše tajné dopisy Rusku a slibuje zastavení plánů na vznik protiraketového štítu.
Na pozvání
Pod zmrzlou půdou matičky Rusi Zdenek Slouka Snad jsme až příliš uhranuti děním na zmrzlém povrchu širé Rusi. Bedlivě sledujeme každý pohyb, sluch nastražen na každé slovo, tu silácké, tu přitlumené, a ptáme se, kamže to míří ruská zahraniční politika. Že by opravdu zamrzla v konfrontačním syndromu studené války? Liberečtí a národní hrdost Lenka Markovičová Mistrovství světa v klasickém lyžování a Liberec – za poslední týdny nejčastěji citovaná slova napříč médii. A s nálepkou rozhodně ne lichotivou. I přes snahy libereckých politiků i organizačního výboru zůstává dojem z akce přinejmenším rozpačitý, a nejvíc mezi samotnými obyvateli Liberce.
Dopisy
Dopisy Respekt V rámci semináře mediální výchovy jako závěrečnou práci točím takovou drobnou záležitost o mladých lidech, je to víceméně koláž názorů a impresí, celé v rozsahu patnácti minut. Během natáčení svého dokumentu jsem zkoušela zjistit, jaká ta moje generace vlastně je.
Česko
Topolánek to věděl Ondřej Kundra Na světlo vypluly informace, po kterých problém zásadního útoku na českou justici už jednoduše odbývat nepůjde. Taková neztracená válka Kateřina Čopjaková Vláda zastoupená právníkem Václavem Henychem před Nejvyšším správním soudem proces o rozpuštění Dělnické strany prohrála. Tohle na ně zabere Silvie Lauder Lidé mu obvykle prokazují hodně důvěry a navíc je jedinou institucí společné Evropy, na niž mají přímý vliv. Přesto se Evropanům moc nechce rozhodovat o jeho podobě. Řeč je o Evropském parlamentu, o jehož novém složení za necelých devadesát dnů – spolu s 350 miliony potenciálních voličů – rozhodneme i my. Plachý král Šumavy Jan Brabec Jsme v malé horské obci Srní, vysoko v centrální části Šumavy, je čtvrtek pravé poledne a za chvíli začne něco opravdu jedinečného. Za doprovodu strážců národního parku se skupinka milovníků přírody vydá do hlubokých šumavských hvozdů, aby zažili to, co se někomu nepovede po celý život: spatřit na vlastní oči jelena evropského. Rádi by do rady Adam Šůra Bude to ostře sledovaná událost. Pěti členům Rady České televize končí mandát a poslance čeká úkol zvolit jejich nástupce.
Úspěch
Dobře zhmotnělý paragraf Tomáš Brolík Studentka pražských práv Pavlína Mařasová si jednoho loňského podzimního rána řekla, že suché teorie už bylo dost. Se začátkem dalšího akademického roku najednou zatoužila kromě studia zákonů a vyhlášek zažít v praxi reálné potíže reálných lidí.
Z kraje
Šifra mistra Béma Karolína Vránková Mezi chatkami bude už brzy živo. Do zahrádkářské kolonie na pražské Ořechovce se začnou scházet lidé, začne se sít a rýt. Může to být ovšem jedna z posledních sezon, městská část Praha 6 má v plánu osady na svém území zrušit.
Ekonomika
Vzestup v pádu The Economist Když se zástupci odvětví mobilní telekomunikace nedávno sešli v Barceloně na veletrhu Mobile World Congress, největší světové přehlídce v oboru, zdálo se, že levá ruka neví, co dělá pravá. Šéfové bědovali nad krizí a dožadovali se uvolnění kmitočtového spektra jako nástroje k povzbuzení odvětví. Avšak ve výstavních halách jste sotva stačili sledovat všechny ty nové „chytré“ telefony a služby. Opel, bankroty a šrotovné Jan Macháček Automobilka General Motors vstoupí v USA brzy do tzv. kapitoly 11 bankrotového zákona. Pod ochranou soudu proběhne poslední pokus o restrukturalizaci, pak už poběží čistý bankrot, ve kterém budou mít hlavní slovo věřitelé. Nejsme jako oni Tomáš Pavlíček Česko se navzdory relativně stabilní ekonomice dostalo do víru hodně rizikového regionu a není jasné, jestli si okolí naší odlišnosti všimne, nebo budeme potřebovat záchranné lano v podobě půjček jako ostatní. S trochou štěstí nás tato vlna krize zasáhne jenom okrajově. Kromě politiků teď úspěch hodně závisí i na něčem, co nás dosud moc nezajímalo: na přesvědčivosti centrálních bankéřů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Přišlo tání a stouply hladiny řek. Ve vzdálenosti 63 tisíc kilometrů minula Zemi planetka 2009DD45. Karel Brückner byl rakouským fotbalovým svazem na vlastní žádost odvolán z funkce trenéra rakouské reprezentace. Pro nezájem veřejnosti a velkou finanční ztrátu bylo v Jevanech uzavřeno muzeum Karla Gotta – Gottland. Vláda navrhla zdražit odpad. Zemřel nejstarší žijící pilot RAF Petr Uruba (92). Připravujeme Respekt Jiřímu Janečkovi vyprší ředitelský mandát za dva měsíce. Někteří členové Rady ČT však mají v plánu volbu nového ředitele televize uspíšit.
Jeden den v životě
Být jako TomTom Markéta Pilátová Miláčka TomToma, alias družicový navigační systém, dostal můj muž od mého otce k Vánocům. Přes zraněnou ješitnost mizerné navigátorky, neschopné vyřešit na mapě jedinou křižovatku, se mi velmi ulevilo. Moje předcestovní noční můry se už už rozplývaly ve sladkém oparu naděje, že TomTom vše vyřeší za mě. Nějak bylo, nějak bude Respekt, John Whalley Začátek dne se nese téměř tak jako obvykle v duchu běžné rutinní výuky na gymnáziu. Studenti mě střídavě rozesmávají a rozčilují a někdy trochu nudí. Většinou ale shledávám, že jim nehorázně závidím jejich mládí.
Ve hvězdách
Květiny z Krymu došly (1908) Jan Němec Když Senát předloni v září schválil novelu zákona o státních svátcích, která MDŽ oficiálně zrušila, žádné velké protesty žen se pochopitelně nekonaly. Jaksi z povinnosti se ozvala jen KSČM, která ústy své mluvčí Moniky Hoření vzkázala, že radovat se ze zrušení MDŽ znamená vysmívat se hodnotám, které tento svátek oslavoval. Vedle toho prý automatické spojení MDŽ s komunistickou minulostí dokládá neznalost historie. Podívejme se na to v opačném pořadí.
Eseje
Umíněnost jako osud Jaroslav Formánek Jan Vladislav zemřel v Praze 3. března 2009 ve věku 86 let. Odešla další – po Zdeňkovi Urbánkovi už jedna z posledních – osobností z velké generace českých vzdělanců a demokratů 20. století. Darwin to myslel jinak Cord Riechelmann Co se můžeme naučit od Charlese Darwina o nynější krizi neoliberální ideologie trhu?
Trendy
Cizí vlasy pod čepicí Karolína Vránková Být krásná jako princezna, to je univerzální ženská touha, ze které se nevyrůstá. A právě proto tolik žen každý rok platí tisíce korun (většinou tak nejméně deset) za to, aby jim u kadeřníka prodloužili vlasy. Káva v zemi turka Martin Kuciel Češi stojí na kávovém rozcestí: kávu se učí pít, asi jako se v posledních letech naučili rozumět vínu nebo potravinám.
Civilizace
Vzbuďte mě, až... Pavel Jungwirth Za patnáct let, co jezdím na konference do Spojených států, jsem slyšel americké vědce při přednáškách žertovat na řadu témat od manželské nevěry po golf, ale nikdy ne o politice. Teprve letos zažívám prolomení tohoto tabu, kdy vážený profesor ze Stanfordu slibuje, že na konci své přednášky ukáže nejlepší fotku za posledních osm let. Darwin v Chicagu Martin Uhlíř Před padesáti lety se v Chicagu shromáždili přední antropologové, paleontologové, zoologové a vědci dalších profesí, aby si připomněli, že uběhlo sto let od vydání jedné z nejvlivnějších knih vůbec: O původu druhů Charlese Darwina. Letos v únoru, když svět slavil dvousté výročí narození jejího autora (150 let od publikace knihy uplyne koncem listopadu), zavítali vědci do Chicaga s podobným cílem znovu.
Vlastní cestou
Sám sobě Svoboďákem Jan H. Vitvar Vzdělání pro umění není zdaleka to nejhlavnější. Uvolnění malbou Jaroslav Formánek Schůzka s malířem Petrem Vaněčkem (1959) je domluvená dva týdny dopředu. Ve stanovený den a hodinu setkání po malíři abstraktních obrazů, kde z barevných vln, chuchvalců, labyrintů čár nebo titěrného tečkování vystupují anonymní prosvětlené siluety, však ani vidu, ani slechu.
Kultura
Televize Jan Gregor Je znát, že mladý mexický režisér Fernando Eimbcke má rád raného Jima Jarmusche. Jeho ceněný debut Kachní sezona (2004) svým minimalistickým pojetím připomíná poetiku amerického mistra v zachycení všední banality a životní rutiny. Knihy Magdaléna Platzová Knižní novinky Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Nekompromisní podívaná Jan Gregor Britská legenda grafického románu Alan Moore má dost důvodů, proč nenávidět Hollywood. Všechny filmy, které vznikly na základě jeho komiksových scénářů, značně zplošťují provokativní náboj jeho děl. Beastie Boys to stihli Karel Veselý Hip hop je dnes stagnující žánr svázaný neúprosnými pravidly komerce. Ale na konci osmdesátých let ještě byl platformou revoluce, která uváděla do populární hudby zcela nové postupy a za pochodu bořila estetické i rasové bariéry. Od polibku k polibku Magdaléna Platzová Yoshi Oida je herec, režisér a autor tří knih. Je Japonec a žije ve Francii. S žádnou z těch rolí se ale neidentifikuje Z knihovny citlivého kosmopolity Hana Ulmanová „Na spisovatele je možno pohlížet ze tří hledisek: Může být považován za vypravěče, učitele nebo čaroděje,“ míní Vladimir Nabokov v přednášce Dobří čtenáři a dobří spisovatelé, kterou v češtině přináší aktuální číslo časopisu Labyrint. Za vším hledej Boha Jaroslav Formánek Kniha britského vědce je záznamem vlastní proměny Co promění ryzího ateistu v duchovně orientovaného člověka? Může to být nespokojenost s konzumním životem, mystický zážitek, vnitřní prázdnota anebo dotyk smrti v podobě vážné nemoci. Tajemné spodní proudy Tereza Brdečková Americké vydání Kuriózní lenošky z roku 1961 má podtitul „ilustrovaný pornografický příběh o nábytku“ a jako autor je uveden Ogdred Weary. Je to jeden z anagramatických pseudonymů Edwarda Goreyho (1925–2000), autora, který inspiroval současné kreslíře intelektuálního komiksu, filmaře i hudebníky. Nebývalý rozkvět Jan Gregor Prvně začala ta myšlenka v hlavě Fedora Gála klíčit v roce 1994 na pohřbu jeho matky. Přistoupil k němu starý muž, představil se jako pan Lenský a svěřil se mu s očitým svědectvím o skonu Gálova otce, který zemřel při pochodu smrti z koncentračního tábora Sachsenhausen. Bývalý čelný představitel Veřejnosti proti násilí svého tatínka nikdy neviděl. Již tehdy před patnácti lety se ale rozhodl, že se vydá na cestu ve stopách posledního putování muže, kterého neměl šanci poznat.
Tvář
Od polibku k polibku Magdaléna Platzová Yoshi Oida je herec, režisér a autor tří knih. Je Japonec a žije ve Francii. S žádnou z těch rolí se ale neidentifikuje
Rozhovory
Na koberečku u Kima Michal Komárek, Ondřej Nezbeda Nový dokument Lindy Jablonské (29) Vítejte v KLDR! právě vstoupil do kin. Podobně jako její první celovečerní film Kupředu levá, kupředu pravá vzbuzuje i tento snímek diskuse nejen o politice a dějinách, ale i o smyslu a etice dokumentárního filmu.
Téma
Postrach Fico Martin M. Šimečka V Robertu Ficovi se rodí populista budoucnosti, který je kvůli popularitě schopen a ochoten říkat cokoli, ale nikdy není jisté, co si doopravdy myslí a co udělá. Může být nebezpečný, ale možná taky ne. Pro jeho nevyzpytatelnou vládu staré politologické poučky neplatí – musíme hledat nové.
Svět
Když lidé milují premiéra The Economist Pro obyčejné Turky nicméně zůstává Recep Erdogan nejoblíbenějším a nejcharismatičtějším vůdcem od vlády někdejšího vizionářského premiéra a prezidenta Turguta Özala. Jako na horské dráze Ivana Kottasová Návštěva v Bílém domě byla minulý týden zatím poslední snahou britského premiéra Gordona Browna zachránit svou politickou kariéru. Brown, který Baracka Obamu ve Washingtonu navštívil jako vůbec první evropský lídr, si přijel pro podporu svých ekonomických kroků – především odporu proti protekcionismu. Dvojí život v Teheránu Radim Novotný Íránci nezbytně nežádají změnu režimu, ale zjevně chtějí více svobody. Zatykač na prezidenta Tomáš Lindner Minulou středu soudci ICC vyhověli hlavnímu žalobci, Argentinci Louisi Moreno-Ocampovi, a vydali zatykač na prezidenta Omara Bašíra, který největší africké zemi už dvacet let vládne.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte