0:00
0:00
Kultura7. 3. 20093 minuty

Za vším hledej Boha

Kniha britského vědce je záznamem vlastní proměny Co promění ryzího ateistu v duchovně orientovaného člověka? Může to být nespokojenost s konzumním životem, mystický zážitek, vnitřní prázdnota anebo dotyk smrti v podobě vážné nemoci.

Astronaut
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt
Fotografie: Obálka knihy. - Autor: Archiv
Autor: Respekt
Fotografie: Obálka knihy. - Autor: Archiv
Fotografie: Obálka knihy. - Autor: Archiv Autor: Respekt
↓ INZERCE

Kniha britského vědce je záznamem vlastní proměny

Co promění ryzího ateistu v duchovně orientovaného člověka? Může to být nespokojenost s konzumním životem, mystický zážitek, vnitřní prázdnota anebo dotyk smrti v podobě vážné nemoci. Co člověk, to důvod. Britský vědec a spisovatel Peter Russell vydal o své zkušenosti svědectví v knize Od vědy k Bohu. Jak název napovídá, impulzem k přehodnocení dosavadního způsobu existence mu byla doména exaktních empirických poznatků na první pohled na hony vzdálená spiritualitě.

Peter Russell (1946) vystudoval na Univerzitě v Cambridge fyziku, psychologii a počítačovou vědu. Mimochodem: autorem popsaný život v cambridgeském campusu je zdařilou sondou do atmosféry šedesátých let ve starém univerzitním městečku, kam s hudbou Beatles a hnutím hippies vtrhlo uvolňování zkostnatělých mravů i staletých tradic. Mladý fyzik Russell tuto pozitivní proměnu doby sice zaznamenává, ale jinak je to vědě oddaný racionalisticky uvažující materialista. Stále silněji jej však přitahuje problém vědomí. Mottem celé publikace by proto mohla být v úvodu položená otázka: Jak něco nehmotného, jako je vědomí, mohlo povstat z něčeho tak nevědomého jako hmota?

Hledej Boha

Jak funguje vnímání? „Fotosenzitivní buňky na sítnici uvolňují elektrony, které spouští elektrochemické impulzy, jež putují po optickém nervu do…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc