0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře7. 3. 20094 minuty

Sám Kocáb nestačí

Ministr bez portfeje Michael Kocáb nyní zažívá to, co znal i někdejší držitel stejné funkce Vladimír Mlynář: entuziasmus mu nechybí, postupně ale poznává, že v Česku neexistuje méně vděčná politická agenda, než je obrana Romů proti diskriminaci.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Ilustrační obrázek - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Fotografie: Ilustrační obrázek - Autor: Pavel Reisenauer
Fotografie: Ilustrační obrázek - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Tu zápletku už známe a budeme ji i v budoucnu slýchat z různých měst. Na jedné straně stojí radnice řešící problém neplatičů nájemného. Na straně druhé kritici tohoto „řešení“ – nevládní organizace či ministr pro agendu lidských práv. Ti první namítají, že přísnost musí být, ti druzí, že jde o zástěrku, jak zbavit město chudých Romů. Ti první mají na své straně veřejné mínění, ti druzí zkušenost z minulosti. Média v lepším případě zkoumají, kdo má pravdu. Jenže takto už dávno hlavní problém nestojí.

Aktuálně ten obrázek vidíme v Chomutově. Tamní radnice vedená primátorkou za ODS začala neplatičům nájemného zabavovat pomocí exekutorů sociální dávky. Aktivisté a ministr Michael Kocáb se proti tomu ozvali s tím, že ti lidé nebudou mít z čeho žít a že je třeba řešit celou věc jinak. OK, přikyvuje primátorka, tak nám ale řekněte jak.

Ta situace se skutečně znovu a znovu opakuje a pozitivní zprávu nese jedinou. Díky aktivistům Člověka v tísni či sociologům, jako je Ivan Gabal, máme problém romských ghett velmi dobře zmapovaný. Známe složení jejich obyvatel, známe důvody, proč se dostávají do dluhů. Víme, že vedle nezodpovědných lidí, drobných kriminálníků či narkomanů jde o oběti lichvy, matky živící děti, lidi bez šance sehnat práci. Víme, že se jedná o pestrou směsici, a kolektivní tresty zavírají cestu z finanční tísně všem.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc