Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Česko

U Kábulu za Prahu!

Tuzemská debata o budoucnosti zahraničních misí, při níž létala mezi vládou a opozicí slova o vrazích a mafiánech, vyvanula. Dnes mají české legie pro letošek schválený mandát a pražští politici přesvědčují z titulu své předsednické funkce Evropskou unii, že do země pod Hindúkušem stojí za to poslat další tisíce mužů a žen v uniformách. A kupodivu mají slušně našlápnuto jak doma, tak mezi kolegy ze sedmadvacítky.

2009-494-mobr-20AvalkaR102009n.jpg
2009–494-mobr-20AvalkaR102009n.jpg • Autor: Respekt

2009-494-vobr-20AvalkaR102009.jpg
Fotografie: Je tu někdo z Evropy? (Američtí účastníci bojů v Afghánistánu) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Politici musejí umět rychle zapomínat. Ještě před měsícem nemohl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg svým americkým kolegům říct ani to, jestli si nebudou muset všichni čeští vojáci na hlavním protiteroristickém bojišti v Afghánistánu balit kufry. Tuzemská debata o budoucnosti zahraničních misí, při níž létala mezi vládou a opozicí slova o vrazích a mafiánech, ale vyvanula. Dnes mají české legie pro letošek schválený mandát a pražští politici přesvědčují z titulu své předsednické funkce Evropskou unii, že do země pod Hindúkušem stojí za to poslat další tisíce mužů a žen v uniformách. A kupodivu mají slušně našlápnuto jak doma, tak mezi kolegy ze sedmadvacítky.

My tam, nebo oni tady?

K mikrofonu s rozsvíceným červeným světýlkem přichází pevným sebejistým krokem jeden důstojník za druhým a jejich vzkaz je pokaždé stejný: v Afghánistánu se dá vyhrát, ale jen tehdy, zvedne-li se tam počet vojáků a pokud dostane dobrý výcvik tamní policie. Je poslední únorová středa odpoledne a pod křišťálovým lustrem zasedačky parlamentního výboru pro obranu to vypadá jako na válečné poradě. Ostřílení velitelé českých zahraničních jednotek přijeli na pozvání poslanců sdělit, jakou taktiku by podle jejich znalostí terénu měla armáda a politici v Afghánistánu zvolit.

Téma je to významné: podle evropských a amerických stratégů teď není pro západní svět důležitější bojiště než…

2009_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte