Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Proměnit porážku ve vítězství

Premiér Iráku, devětapadesátiletý Núrí al-Málikí, dnes vyzařuje sílu osobnosti, která překvapila všechny, včetně Američanů. Jeho hvězda stoupá a s jeho jménem se pojí naděje na změnu v Iráku.

2009-372-mobr-7-malikin.jpg
2009–372-mobr-7-malikin.jpg • Autor: Respekt

2009-372-vobr-7-maliki.jpg
Fotografie: NÚRÍ KAMÁL AL-MÁLIKÍ – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

„Éra americké hegemonie je pryč.“ Tuto sebevědomou větu pronesl minulý týden muž, který ještě před dvěma roky působil spíše jako flegmatik odevzdaný osudu, jenž je v rukou amerických generálů. Premiér Iráku, devětapadesátiletý Núrí al-Málikí, však dnes vyzařuje sílu osobnosti, která překvapila všechny, včetně Američanů. Jeho hvězda stoupá a s jeho jménem se pojí naděje na změnu v Iráku.

Velkou satisfakcí musela být pro něj návštěva bývalého amerického prezidenta G. W. Bushe loni v prosinci, proslavená botou iráckého novináře letící na nejmocnějšího politika světa. Málikí přinutil Bushe podepsat smlouvu, v níž se objevilo datum odchodu amerických vojáků v roce 2011. Od prosince si Málikí připsal další dva úspěchy: americké jednotky vyklidily vládní areál (tzv. zelenou zónu) a v Iráku úspěšně proběhly volby do regionálních vlád.

V roce 2006, kdy byl Málikí zvolen premiérem, to přitom s ním ani s Irákem vůbec nevypadalo dobře. Země se propadala do občanské války a Málikí, jenž patřil k šíitské frakci s nálepkou americké ochrany, se choval jako slabý politik loutkové vlády. Ta se mu také záhy téměř rozpadla, když z ní odešli radikální šíité Muktady Sadra a sunnité. Nedokázal zakročit proti milicím ani prosadit důležité zákony. Ve funkci ho zachraňovala jen podpora prezidenta Bushe.

Po třech letech je všechno jinak a noviny…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte