Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Editorial

Editorial

Nestává se často, aby se zdejší média na něčem jednoznačně shodla. Přesto šéfredaktoři všech významných médií (včetně Respektu) minulý týden sepsali dopis, který byl adresován prezidentu Václavu Klausovi, aby vetoval zákon, jenž kriminalizuje novináře, když zveřejní odposlech.

2009-397-mobr-erik-sefredaktornovyn.jpg
2009–397-mobr-erik-sefredaktornovyn.jpg • Autor: Respekt

2009-397-vobr-erik-sefredaktornovy.jpg
Fotografie: Erik Tabery – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Nestává se často, aby se zdejší média na něčem jednoznačně shodla. Přesto šéfredaktoři všech významných médií (včetně Respektu) minulý týden sepsali dopis, který byl adresován prezidentu Václavu Klausovi, aby vetoval zákon, jenž kriminalizuje novináře, když zveřejní odposlech. Stalo se očekávatelné, prezident oznámil, že k vetu nesáhne, protože nechce hájit „zájem vaší profesní a podnikatelské skupiny“.

Není to poprvé, kdy Václav Klaus vyjádřil naprosté nepochopení pro fungování demokratické společnosti. Nejlépe to je vidět na jeho boji proti občanské společnosti.

Šéfredaktoři nežádají speciální daně, státní dotace, nižší DPH, beztrestnost či něco podobného, co by se dalo vnímat jako zájem „profesní skupiny“. Tady jde o podstatu fungování médií, tedy mít možnost odhalovat nešvary této země. A není pravda, že dosud média mohla zveřejňovat cokoli, vždy mohl zasáhnout soud. Není divu, že se dosavadní svoboda médií hlavě státu nelíbí, protože několikrát se do hledáčku policie dostali i lidé z jejího okruhu.

Snad se zákon dostane na stůl Ústavnímu soudu, který dosud téměř vždy rozhodoval ve prospěch svobodného tisku. Respekt bude i nadále zveřejňovat vše, kde spatří veřejný zájem.

Z dnešního čísla bych vás rád upozornil zejména na dva texty. První je článek Ondřeje Kundry a Jaroslava Spurného, kteří detailně rozebírají vztah Obamovy administrativy k radaru a náš postoj k Rusku. Druhý materiál je šest stran výjimečně věnovaných fotografiím. Karel Cudlín se totiž dostal do Gazy, kde pro vás zachytil tamní atmosféru.

Vážené čtenářky a vážení čtenáři, příjemné čtení vám přeje

ERIK TABERY

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2056
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte