Když newyorský profesor ekonomie Nouriel Roubini před dvěma lety v Davosu předvídal zkázu globálního finančního systému, která začne na nepřehledném trhu s americkými hypotékami, tak si musel připadat jako exot. Společnost PricewaterhouseCoopers tehdy na každoročním setkání globální ekonomické elity zveřejnila průzkum mezi více než tisícovkou šéfů velkých firem z více než padesáti zemí světa. 92 procent z nich si bylo jistých rostoucími zisky v nadcházejících letech a obávalo se jediného – přílišné státní regulace hospodářského života.

Před dvěma týdny si už Roubini v Davosu nepřipadal jako kverulant a outsider. „Prorok zkázy“ byl naopak hvězdou summitu a jeho přednášky byly přeplněné zmatenými byznysmeny v depresi. Letos je ve švýcarském horském středisku zachvátily strach a panika, které postihnou lyžaře v momentu, kdy za sněhové bouře ztratí orientaci ve zdánlivě přehledném terénu. S překvapením zjistili, že ekonomika zná i jinou trajektorii než tu vedoucí směrem vzhůru a v nouzi poznali dlouho odvrhovaného přítele – stát.

Na letošním 39. světovém ekonomickém fóru zkrátka přestaly platit nezpochybnitelné pravdy o deregulaci a potřebě co nejvíce minimalizovat roli státu v ekonomice, které se ještě vloni většině hospodářské elity zdály samozřejmé. Jako „na zasedání náboženské obce, jejímž členům právě někdo oznámil, že bůh neexistuje“, si prý připadal Jean-Pierre Lehmann, profesor…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1425

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte