2009-322-mobr-26AR072009n.jpg
2009–322-mobr-26AR072009n.jpg • Autor: Respekt

2009-322-vobr-26AR072009.jpg
Fotografie: Na nás si Putin nepřijde. – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Za státním znakem a cedulí s modrým polem Evropské unie je u kraje silnice vidět vysoká budova s komínem a kouřícími rourami. Všude kolem jsou hromady klád, větví, prken a pařezů. Několik jeřábů je pomalu nakládá do mohutné drtičky, která je ve vteřině promění v piliny. Bagry na mohutných kolech je pak hrnou do útrob provozovny. Stojíme v Českých Velenicích jen pár metrů od státní hranice a obří stroje právě obsluhují místní příhraniční chloubu: elektrárnu na biomasu.

Vznikla už před několika lety v česko-rakouské průmyslové zóně a jako zdroj elektřiny (společně se sousední solární elektrárnou) slouží nejen místním podnikatelům a nedalekému městečku Gmünd, ale na opačné straně hranice i čerstvě Českým Velenicím: zhruba do měsíce se má totiž stát pro místní domácnosti významným zdrojem tepla. Náklady na topení se díky ní mají snížit až o dvacet procent a roční úspora by tak pro běžnou domácnost mohla znamenat i několik tisíc korun.

Plyn, nebo život

Velenická hospodářská zóna vznikla symbolicky přímo na státních hranicích jako společný česko-rakouský projekt už zkraje devadesátých let. Své sídlo tady našli nejen místní podnikatelé, ale i velké firmy jako třeba Magna (vyrábí komponenty do automobilů), které jsou pro celý region s osmi sty pracovními místy nejvýznamnějším zdrojem obživy. „Je to opravdu hodně pozitivní posun, vždyť si dokážete představit, jak to…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte