2009-299-mobr-60TVR072009n.jpg
2009–299-mobr-60TVR072009n.jpg • Autor: Respekt

2009-299-vobr-60TVR072009.jpg
Autor fotografie: Česká televize • Autor: Respekt

Dobrý retro film se pozná podle toho, že nejen úspěšně vystihuje dobovou atmosféru, ale ještě se něčím vztahuje k aktuální současnosti. Druhý režijní počin populárního amerického herce George ClooneyhoDobrou noc a hodně štěstí (2005) tato kritéria splňuje. Nejen že se v něm s citem pro detail rekonstruuje duch padesátých let. Příběh o legendárním televizním komentátorovi a reportérovi Edwardu R. Murrowovi (David Strathairn) a jeho boji s neslavně známým wisconsinským senátorem Josephem McCarthym má však co říci i dnes. Vyprávění o novinářské legendě vystavené dehonestující kampani ze strany demagogického politika rezonovalo ve Spojených státech v době „války proti terorismu“ a operace v Iráku, kdy byly občas kritické hlasy vůči vládní agendě nálepkovány jako nevlastenecké.

„Myslel jsem, že je vhodný čas upozornit na to, jak se strach využívá k umlčení politické debaty,“ vyjádřil se režisér k prvotnímu impulzu, proč podruhé v kariéře sedl na režisérskou stoličku. Oblast médií je Clooneymu blízká. Už ve svém prvním snímku Milujte svého zabijáka (2002) adaptoval mystifikační memoáry televizního moderátora a baviče Chucka Barrise. Na vznik portrétu Murrowa pak určitě měla vliv skutečnost, že tato kmenová tvář stanice CBS byla profesním vzorem Clooneyho otce, který dlouhá léta působil také jako moderátor televizních zpráv.

Komorní…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte