Do diskuse o způsobu, jak u nás zmírnit dopady světové hospodářské krize, se minulý týden zapojil nejdůležitější hráč – vláda. Na prvním jednání vládní ekonomické rady zazněly více než dvě stovky námětů a není tedy pochyb, že i Česko bude mít brzy protikrizový balíček. Jistě se strhne vášnivá politická debata, protože v názoru na to, jak pomoci zemi v těžké hospodářské situaci, existují mezi vládním týmem a opoziční sociální demokracií propastné rozdíly.

V jednom ohledu panuje mezi ekonomy i politiky shoda: hlavní úder zasadí naší ekonomice propad poptávky po vývozu. Zhoršující se ekonomické prostředí navíc snižuje dostupnost úvěrů, což situaci podniků ohrožených poklesem prodejů dále zhoršuje. A rostoucí nejistota lidí a obavy z krize sníží útraty domácností, což zbrzdí i ostatní části ekonomiky. Vládní ekonomové už nevylučují nulový růst, opozice hovoří dokonce o možnosti poklesu HDP až o 10 procent. Nejistota je obrovská, nicméně málokdo dnes pochybuje, že nastal čas pro aktivní vládní rozpočtovou politiku. Ta sice nemůže naši ekonomiku ubránit před dopadem světové recese, ale může její vliv oslabit a může také pomoci řadě podniků přežít do období, kdy se světové hospodářství začne stavět na nohy.

Podniky v. důchodci

Rozdíl v pohledu vládního týmu a opozice je zřetelný na první pohled. Vláda uvažuje o krocích, které by posílily pozice podniků, aby byla díky nim zachována co nejvyšší zaměstnanost. Zaměstnaný člověk totiž nejen…

2009_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte