42A_mala_varianta_R52_2009_n.jpg
42A_mala_varianta_R52_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Problémů bank a developerů se svět jen tak nezbaví

Jedna z největších developerských firem ve střední Evropě – Orco – již měsíce bojuje o přežití, ale světové finanční trhy to zatím nijak nerozházelo. Skutečnou nervozitu projevily až při ráně poněkud většího kalibru. Když realitní impérium Dubai World před několika týdny oznámilo, že není schopno splácet dluhy, světovými médii proběhla vlna obav, že konec ekonomické krize je přece jen v nedohlednu a že množící se zprávy o nadějném konci světové recese jsou spíše přáním než realitou. Vlna sice tentokrát rychle opadla, nicméně existuje dost důvodů na dubajský průšvih nezapomínat.

Příčin, proč došlo k relativně rychlému uklidnění trhů, bylo několik. Bohatí investoři na arabském poloostrově oznámili, že některé dluhy vezmou na sebe, a kromě toho se ukázalo, že na krach Dubai World doplatí výrazným poklesem ekonomického růstu hlavně samotní obyvatelé emirátu. Je sice pravda, že dluhy realitního impéria jsou rozprostřeny po celém světě a činí nemalých 60 miliard dolarů (zhruba tolik, co je náš státní rozpočet) a že emirát dluží zahraničním bankám více než dvojnásobnou sumu, ale na nový finanční Armagedon to nestačí. Zdá se totiž, že jednotlivé banky, které patřily mezi „první ohrožené“, zase tak velké sumy státnímu developerovi (což je sama o sobě dost bizarní kombinace)…

2009_obalka_R52-53
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R52-53
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte