2009-206-mobr-hory.jpg
2009–206-mobr-hory.jpg • Autor: Respekt

2009-206-vobr-28BR052009.jpg
Fotografie: Horám dobře rozumím. (Petr Bárta) – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Touha po nových silných prožitcích dorazila i mezi české lyžaře. Zácpy na předražených lanovkách, plné kopce a čím dál dostupnější výbava opět oživily nejstarší sjezdařský model. Řeč je o skialpinismu – tedy pěších výstupech a sjíždění volných kopců plných čistého sněhu. Potíž je v tom, že v Česku jsou skutečně atraktivní terény jen v Krkonoších. A ty jsou tak malé, že všechny zajímavé kopce jsou v zónách, kde ochránci neradi vidí kohokoli kromě zvířat.

Žádní blázni

„Čekat frontu na lanovce je ztráta času, sjíždět sjezdovku se stovkou dalších lidí, kteří to neumějí, je nudné, nebezpečné a trapné. Sjezdové lyže už pár let vůbec nemám,“ říká skialpinista Petr Bárta. Vysoký štíhlý třicátník, bývalý horolezec, odjel před deseti lety z Prahy do Krkonoš na brigádu, aby tu přes sezonu dělal rolbaře. A zůstal. Dnes je správcem Brádlerových bud na hřebeni nad Špindlerovým Mlýnem. „Je to od města dost daleko, když nemusím, tak tam nejedu. Kultura lidí, kteří se po tisících valí do hor, aby si dávali kolečko mezi přeplněnou sjezdovkou a bary, mi připadá dost šílená,“ dodává.

Nedaleko za Brádlerovkami se tyčí jeden z nejvyšších krkonošských vrcholů, Vysoké kolo. Právě tam směřovala první Bártova skialpinistická výprava. „Tou dobou jsem ještě kouřil, a když jsem šplhal nahoru a nemohl popadnout dech,…

2009_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte