16_mala_R48_2009_n.jpg
16_mala_R48_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Tvrdé obvinění, že politiku otrávil neprůhledný byznys a mafiánské praktiky, neadresoval šéf občanských demokratů Mirek Topolánek poprvé do nitra konkurenční ČSSD, ale přímo do srdce své strany. „Vnitrostranický boj před důležitým partajním kongresem,“ komentují to někteří pozorovatelé i Topolánkovi odpůrci uvnitř partaje. Tak jednoduše to ale smáznout nejde. Topolánek totiž v minulosti ukázal, že zná svoji ODS lépe než kdokoli jiný.

16_mala_R48_2009_s.jpg
16_mala_R48_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Řebíček škodí zdraví
Načasování Topolánkovy analýzy není samozřejmě nijak náhodné. Šéf ODS ji pronesl týden před klíčovým stranickým kongresem, o němž se dlouho před jeho konáním spekulovalo, že by mu mohl setnout hlavu. V partaji totiž panuje velké rozčarování, že po zrušených volbách Topolánek emotivně „seknul“ poslaneckým mandátem, přestal komunikovat se členy strany i veřejností a úplně vyklidil prostor politickým soupeřům. „Není proto důvod,“ říkají straníci, „aby ODS dál řídil.“ Svým prohlášením nicméně Topolánek krátce před kongresem opět převzal aktivitu lídra. Velmi obratně ji přitom namířil na místo, které část členů ODS opravdu hodně pálí. „V ODS se už delší dobu prosazují různí neprůhlední podnikatelé, pro které není důležitý ideový boj, ale jen získávání veřejných zakázek a obchodů. Často podezřelým způsobem,“ říká místopředsedkyně…

2009_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte