56A_R48_2009_n.jpg
56A_R48_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Příslušníci generace, která dospívala za první světové války, nazvali sebe sama s odstupem času generací „ztracenou“. Ať už se ocitli na frontě nebo ne, to, co v těch letech zažili, jim zmrzačilo duši ještě dřív, než si ji dokázali vytvořit. Zjistili, že nejsou schopni ničemu věřit, a tak se jim oporou stal život v kolektivu stejně postižených nešťastníků. Nebýt jej, zbývala by snad už jen sebevražda.

I filozof Josef Ludvík Fischer později v pamětech vzpomínal: „Nejen chtěli, ale i cítili a myslili jsme v plurále.“ Zvláštní šťastnou shodou okolností se těmto předčasným starcům nabídlo v roce 1918 řešení: dají-li se do služeb demokratické republiky, získají nejen kolektiv, ve kterém budou moci žít, ale také životní program. Zapomenou, že hned na začátku všechno ztratili, a začnou tvořit novou perspektivu, pro sebe i pro ostatní.

56A_R48_2009_s.jpg
56A_R48_2009_s.jpg • Autor: Respekt
V dobové filozofii, ale zdaleka nejenom tam, se to projevilo zvýšenou vůlí k systémovým řešením: tvůrce jimi naznačoval, že je sám ucelenou osobností, a k okolnímu světu vysílal lichotivou zprávu o jeho stabilitě. Éra, kdy se od filozofa očekával propracovaný názor na svět, přitom ve světě právě končila, podobně jako například v umění. Kdo by mezi válkami ještě obdivoval malíře za to, že „zvládl“ namalovat panoráma, ve kterém stejné pozornosti (jak se však teď zdálo spíše lhostejnosti) popřál…

2009_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte