62_ash_R45_2009_n.jpg
62_ash_R45_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Podle dokumentů odmítala premiérka Thatcherová sjednocení Německa

Historie se vrací, aby nás zneklidňovala. Před dvaceti lety řekla tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová lídrovi Sovětského svazu Michailu Gorbačovovi:„Británie a západní Evropa nemají zájem na sjednocení Německa.Slova z komuniké NATO můžou znít jinak, ale těch si nevšímejte. Nechceme sjednocení Německa.“ A pokračovala ještě dál (ale neměla pravdu): „Můžu vám říct, že toto je také názor prezidenta USA.“ Tak alespoň tehdy zaznamenal rozhovor jeden z nejbližších poradců Gorbačovových. Britský zápis téhož rozhovoru, který byl před pár týdny zveřejněn spolu s dalšími dokumenty ministerstva zahraničí, přidává několik fascinujících detailů.

Byl to akt okázalého podrazu jednoho z dlouholetých a důvěryhodných spojenců v NATO. Byla to také ukázka nerespektování touhy Němců z NDR, kteří protestovali na ulicích nebo „hlasovali nohama“ a kteří měli už zanedlouho jasně vyjádřit svůj názor, že jejich svoboda – politická hodnota, s níž se Thatcherová tolik ztotožňovala – je nejlépe dosažitelná spojením se západním Německem. A navíc to bylo od premiérky velmi krátkozraké.

Nevyjadřovala své obavy soukromě západnímu spojenci, ale vybalila je rovnou muži, který měl ještě stále moc německému sjednocení zabránit. Britský…

2009_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte