Pořád ještě má smysl zkusit České aerolinie zachránit

Ředitel pražského letiště Miroslav Dvořák se minulý týden stal zároveň ředitelem firmy ČSA, která hospodaří na hranici propasti. Je tedy zjevné, že oba státem vlastněné podniky směřují skrze personální unii k úzké spolupráci, podle některých pozorovatelů dokonce k dočasnému či trvalému vlastnickému propojení. Představitelé ČSSD to dokonce formulují jasně: oba podniky je třeba spojit do jednoho.

Plné vlastnické propojení obou firem je asi zbytečné (oba podniky přece kontroluje stát), ale dočasná úzká spolupráce se jeví jako docela rozumný nápad.

Radši počkat
Kdybychom žili v časech konjunktury, není asi příliš co řešit. Oba podniky si zaslouží rychlou, dobře promyšlenou privatizaci: aerolinie by mohl koupit nějaký větší evropský hráč a letiště nějaký zkušený provozovatel nebo by mohlo být případně prodáno na pražské burze.

V dobách prosperity a konjunktury by si stát dokonce mohl vesele vybírat a diktovat podmínky. Taková situace ale není. Evropské ekonomiky se nacházejí v krizi, zažíváme období tzv. de-leveragingu (odstraňování pákového efektu) a neochoty bank financovat akvizice skrze úvěry.

Trh je zkrátka na svém dně neboli „dole“ a z pohledu správného hospodáře není teď rozumné letiště privatizovat. Až přijdou lepší časy, zaplatí zájemci za letiště mnohem vyšší cenu než dnes.…

2009_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte