63_ash_R40_2009_n.jpg
63_ash_R40_2009_n.jpg • Autor: Respekt

V Íránu se ještě stále vede zápas o změnu, Západ by to také neměl vzdávat

Řekněme to rovnou: jen Íránci sami mOHou změnit Írán k lepšímu. Nedokážou to slova amerického prezidenta na Valném shromáždění OSN, ani evropské vyjednávání a sankce, a už vůbec ne izraelské bomby. Jen Íránci sami.
Miliony Íránců se ke změně odhodlaly letos v létě, důkazem byly masové demonstrace, a tisíce lidí o ni – navzdory mučení, bití, žalářování a zabíjení – stále ještě usilují. Možnosti demokracií a demokratů zvenčí přímo pomoci tomuto „zelenému hnutí“ jsou omezené, ale prvním imperativem naší politiky musí být především nedělat nic, co by mohlo jejich zápas poškodit. Řečeno s Hippokratem: Především neublížit.

Prezident Barack Obama se rozhodl správně, když nařídil svým lidem, aby o jaderné otázce vyjednávali s Íránem „bez předběžných podmínek“. Amerika to měla udělat už dávno. Na druhé straně ale evropské mocnosti na tohle téma rokují už léta a nikam nedospěly. Írán je vodil za nos jako na teheránském bazaru a mezitím roztáčel stále víc centrifug, aby mohl vyrobit dostatečné množství materiálu pro případnou jadernou bombu.

Vyjednávání má pokračovat, ale to neznamená, že Amerika a Evropa mají kvůli dalším pochybným slibům o omezení jaderného programu posilovat legitimitu podvodně zvoleného prezidenta Ahmadínežáda, který…

2009_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte