O asistované reprodukci je potřeba normálně mluvit

Nezaměstnaná matka: Pronajala svou dělohu za 200 000 Kč! psal minulý týden Blesk. Také další noviny upozornily na případ Beaty Grzybowské. Jako náhradní matka odnosila dítě jiné ženě, bylo to embryo vzniklé při umělém oplodnění. Grzybowská je porodila, ale pak se nechtěla s děťátkem rozloučit a předat je „objednatelům“.

Je to hrůza? Šok? Ale ne, můžeme se uklidnit. Náhradní mateřství není sice časté, ale jinak celkem standardní řešení některých poruch plodnosti. Problém je spíš v něčem jiném. Že se na náhradní mateřství, ale vlastně na asistovanou reprodukci, vůbec tváříme pořád jako na senzaci. Že je kolem ní tolik společenských tabu. Ačkoli se provozuje už pětadvacet let. Ačkoli čtyři děti ze sta jsou dnes zplozeny v laboratoři a řada z nich má také víc rodičů než dva. Ten třetí u početí může být náhradní matka, častěji to bývá dárce spermií nebo vajíček. Jsou tam, tak proč o tom nezačít normálně mluvit?

Citlivá situace
Co se týče náhradního mateřství, na tom celkem není nic senzačního. Umožňují ho ve většině zemí Evropy. Jsou i země, kde je zakázáno, například v Německu a v Rakousku, a to hlavně z obav před obchodováním s dětmi a komerčním „pronájmem dělohy“.

Nicméně zákazy kolem asistované reprodukce se ukázaly skoro neohlídatelné, a proto se ve většině zemí volí spíš cesta dílčí…

2009_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1227

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte