57_R34_velka_n.jpg
57_R34_velka_n.jpg • Autor: Respekt

Dítě D. se narodilo svojí tetě. Má tři rodiče: počato bylo ze spermie a vajíčka svých genetických rodičů v laboratoři. A sestra matky je donosila. Tohle není sci-fi, ale obyčejný příběh z Moravy. Neplodné páry využívají náhradní matky.

Na zahrádce kavárny ve Zlíně sedí Jana. Je opravdu drobná, měří jen metr padesát a váží sotva čtyřicet kilo. Tělo prý klame. „Já su buldozer,“ říká o sobě. Už skoro patnáct let se s buldočí vytrvalostí snaží, aby se svým manželem mohla mít dítě. Teď to vypadá, že řešení je nablízku: vytoužené miminko by jim měla donosit náhradní matka.

S paní ze severních Čech (můžeme ji pojmenovat Renata) si každý týden povídá po skypu a obě se chystají na podzim. Renata přijede za Janou do Zlína a lékaři jí vloží do dělohy zárodek. Už jednou to tak udělali, ale první pokus nevyšel, Renata potratila však po prvním měsíci. Kdyby šlo všechno tentokrát dobře, na jaře si Jana s manželem dovezou děťátko. „Kdyby to vyšlo? Byla bych moc šťastná,“ říká Jana a je na ní vidět, že by byla.
Jana má vrozenou imunitní poruchu a její tělo na zárodek reaguje jako na vetřelce, snaží se jej zničit. Je mnoho dalších důvodů, proč žena nemůže donosit dítě: může to být vývojová vada dělohy, někdy o dělohu přišla v důsledku rakoviny děložního čípku. Existuje také celá řada chorob, například srdečních, které se…

2009_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1282

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte