Autem tiše zastavili před domem, ve kterém spalo osm lidí včetně čtyř dětí. Řidič zůstal za volantem, zatímco jeho tři kumpáni vysedli, zapálili láhve s Molotovovými koktejly a vhodili je do oken. Každý si vybral své vlastní, to aby byla jistota, že se požár rychle rozšíří celým domem. Pak rychle odjeli. Ve Vítkově se v noci z 18. na 19. dubna stal zločin, jaký novodobé Česko nepamatuje: romská rodina útok pravicových extremistů přežila jen zázrakem, nejhůř dopadla ani ne dvouletá Natálie, která v nemocnici už čtyři měsíce bojuje o život s popáleninami na osmdesáti procentech těla. Právě promítání ilustrační fotografie obdobně zraněného dítěte v pátek v Ostravě odstartovalo tiskovou konferenci, již můžeme brát jako zlomový milník ve státním boji proti xenofobii.

V Respektu není častým zvykem chválit policii za její práci, vzhledem k jejímu příslovečně pomalému tempu vyšetřování není důvod. Tohle se ale severomoravským kriminalistům povedlo: minulou středu ráno sebrali dvanáct podezřelých z útoku a v pátek už čtyři z nich seděli ve vazbě s obviněním z pokusu o vraždu, za který jim teď hrozí až výjimečný trest. Policie zatím nechce prozrazovat, jak pachatele dopadla (nejspíš díky agentům nasazeným mezi neonacisty) ani kolik se jich k činu přiznalo (na tiskovce se mluvilo o „některých z obviněných“, takže minimálně o dvou). Jisté bylo v pátek jen to, že šlo o muže ze severní Moravy ve věku kolem pětadvaceti let, nebyli to tedy – alespoň co se stáří týče – žádní jelimani. A že moc dobře věděli, že v domě spí malé děti, protože právě proto si podle dosavadního vyšetřování policie z potenciálních cílů vybrali tuhle konkrétní rodinu ve Vítkově.

Jejich dopadení je pro společnost výbornou zprávou, protože policie ukázala, že nemá žádný zájem na tom, aby se u nás poměry vyhrotily tak jako momentálně třeba v Maďarsku, kde stát k útokům na Romy přistupuje vlažně a nemá chuť je nějak radikálně řešit. Jenže: největší policejní úder v historii Česka v potírání pravicového extremismu paradoxně přišel v době, kdy stát zaplatil skoro milion korun Dělnické straně za obdržené hlasy v nedávných eurovolbách. Té straně, která své sympatizanty otevřeně vyzývá k urychlenému „řešení cikánské otázky“. A shodou okolností v době, kdy předseda druhé nejpopulárnější strany v zemi veřejně prohlásil, že by nedával práci lidem z „jiných kultur“, protože „už tu pak zůstanou. Naučí se jazyk, mají děti a je z toho etnický problém."

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1663

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte