2009-61-mobr-38AR032008n.jpg
2009–61-mobr-38AR032008n.jpg • Autor: Respekt

2009-61-vobr-38AR032008.jpg
Fotografie: Tak co přidáme do balíčku? (Zasedání A. Merkelové a P. Steinbrücka se zástupci drobných a středních podniků) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Julia Mischkeová místo novoročenky od šéfa na začátku ledna dostala seznam třiceti pěti dnů, kdy v příštím půl roce nemá chodit do práce. Pobírat bude v těchto dnech jen 60 procent svého platu.

Mnichovská firma, kde Julia pracuje, vyrábí nákladní auta a z důvodu finanční krize přeřadila sedm z celkem 35 tisíc zaměstnanců do takzvaného režimu zkrácené pracovní doby. Podobnou zprávu dostalo v Německu zatím několik desítek tisíc zaměstnanců v automobilovém průmyslu, ekonomové očekávají, že se číslo brzy rozroste na statisíce.

Julia nechce prozradit své pravé jméno a ani podnik oficiálně nechce potvrdit, že má problémy. O finanční krizi se v Německu mluví už půl roku, většina lidí ji v peněženkách ale ještě nevidí. O to větší prostor však zabírá v jejich hlavách.

Podobně nejistě jako zaměstnanci zmíněné mnichovské firmy se totiž v závalu pesimistických hospodářských předpovědí cítí většina Němců. A stejně jako Julii na klidu nepřidává mlžení jejího zaměstnavatele o stavu firmy, zneklidňuje Němce chování jejich vlády tvořené křesťanskými a sociálními demokraty, kteří jen těžko nacházejí shodu při reakci na přicházející recesi.

Pomalý rozjezd

Zatímco se v září a říjnu evropské země předháněly v oznámeních o finančních injekcích pro banky a průmysl, německá kancléřka Angela Merkelová mlčela. Za své váhání si zasloužila kritiku ze…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte