63_jerofejev_R29_2009_n.jpg
63_jerofejev_R29_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Globální krize jen pomalu doráží do ruských mozků

Mám problém s kapitalismem. V tomto smyslu mám blízko k ruskému lidu. Vděčně uznávám přednosti kapitalistického systému výroby ve srovnání s modelem sovětského socialismu, jehož permanentní obětí jsem se cítil po dlouhá léta být, a těším se z kapitalistického ráje hojnosti zboží v dnešních moskevských obchodech. Ale svou duši kapitalismu nedám.

Kapitalismus neměl v Rusku nikdy štěstí. Klasická ruská literatura ho držela pod prudkou palbou pohrdání a hněvu od samého jeho zrodu. Mimořádný úder kapitalismu jako strategii bezcharakterního a metafyzicky odporného nátlaku uštědřil Nikolaj Gogol románem Mrtvé duše již ve čtyřicátých letech devatenáctého století. Po něm přišli Tolstoj, Čechov, a potom Gorkij, který v exilu na Capri napsal revoluční antikapitalistický román Matka a nakonec přešel od slov k činům a ze svých honorářů začal podporovat Leninovu komunistickou stranu.

Moje sovětská poválečná generace zbožňovala kapitalismus zdálky, v dětství se mi spojoval se žvýkačkou, v mladosti s americkými džínami, alkoholickými koktejly a západními auty. Už i mírně liberální Jugoslávie nám tehdy připadala jako kapitalistický ráj.

První Gorbačovovy dekrety o návratu k soukromému vlastnictví přivítala inteligence s velkým nadšením, ale když se začalo se šokovou terapií, nadšení okamžitě…

2009_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte