Carl Boenish vymyslel sport pro odvážné – a sám ho nepřežil

Než se dozvěděl o nevydařeném kousku účetního Michaela Pelkyho a řidiče náklaďáku Briana Shuberta, kteří skočili z vrcholu hory El Capitan v Yosemitském národním parku, vedl Carl Boenish celkem poklidný život. Pracoval jako elektroinženýr, zajímal se o fotografování, učil se zacházet s kamerou, šetřil si na nové auto. A od svých 21 let si všední každodennost zpestřoval i novou zálibou, které propadal stále více. Parašutismu. Každý víkend, když bylo dobré počasí, dojížděl na letiště do města Lake Elsinore v Kalifornii, nechal se letadlem vynést do výšky dvou a více kilometrů a pak několik málo nekonečných minut padal k zemi. Pak se však v létě roku 1966 doslechl ten podivný příběh.

Michael Pelky a Brian Shubert se vyšplhali na 910 metrů vysoký vrchol žulového masivu El Capitan a naposledy zkontrolovali zabalení svých padáků. Pak se společně rozeběhli přes skalní hranu a vrhli se do volného prostoru. Padáky se sice otevřely, ale protože ani jeden z mužů nestačil během pádu odklouzat dostatečně daleko od stěny, vzestupné proudy větru a vzdušné turbulence s nimi mrskly zpátky o skálu. Se štěstím a několika zlomeninami se jim podařilo přistát. Oproti mnoha jejich předchůdcům byl ale jejich výkon vlastně úspěšný. Přežili.

Skok pro pokutu
Na konci 60. let se v parašutismu…

2009_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte