56_R28_2009_n.jpg
56_R28_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Očkovací látku proti mexické chřipce již mají zamluvenou Británie, Kanada, Spojené státy a řada dalších zemí. Na rozvojový svět nezbude prakticky nic a zkrátka může přijít i Česko.

56_R28_2009_s.jpg
56_R28_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Svět čelí první pandemii chřipky od roku 1969. Nemoc zatím není příliš nebezpečná, nelze ale vyloučit, že na podzim udeří v podstatně horší podobě. Jak jí čelit? Brzy by zdravotníci měli mít k dispozici kromě protivirových léků také vakcínu, klasické očkování, které by zajistilo lidem imunitu. Vakcíny ale nebude dost pro všechny země a zdá se, že Češi mohou být mezi těmi, na něž se nedostane.

S očkováním by se mělo začít zhruba koncem podzimu, poté, co mezinárodní farmaceutické firmy začnou chrlit vakcínu ve větším množství na trh. Už teď je ale jasné, že poptávka značně převýší nabídku. Studie financovaná Gatesovou nadací ještě před vypuknutím epidemie mexické (též „prasečí“ či „nové“) chřipky ukázala, že všichni světoví výrobci dohromady mohou ročně teoreticky vyprodukovat kolem 2,5 miliardy dávek pandemické vakcíny. Počítáme-li, že k očkování jednoho člověka budou zapotřebí dvě dávky, vyjde nám, že během prvního roku (počítáno od konce letošního května, kdy byl virový kmen pro výrobu vakcíny zaslán farmaceutickým firmám) může být očkováno zhruba 1,2 miliardy lidí, tedy méně než 20 procent pozemšťanů. Ve skutečnosti však bude očkovací látky z různých…

2009_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 914

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte