tema05_R24_2009_n.jpg
tema05_R24_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Pět let po větrné smršti, která zpustošila místní kopce, zažívají Vysoké Tatry divoký příběh. Ochránci přírody bojují s byznysmeny a politiky o to, jak bude největší slovenský národní park vypadat v budoucnosti. Situace je dramatická: všude se staví, ale zároveň ubývá turistů, hoteliéři jsou nešťastní, horalé se bojí, že hory nenávratně ztratí svůj charakter, a problém je v tom, že jasná vize stále chybí.

tema05_R24_2009_s.jpg
tema05_R24_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Při pohledu z oken restaurace na popradském nádraží se zdá, jako by štíty Vysokých Tater vyrůstaly bezprostředně za nádražní budovou. Odděluje je od ní jen pás luk a po větrné smršti už téměř neexistující les. Do jednoho z tatranských center – Starého Smokovce – to je odtud necelých patnáct kilometrů. Ale ten fascinující výhled má jedno omezení – okna v chátrající budově, která je pro mnoho turistů „vstupní branou do Tater“, nelze otvírat a nikdo je ani nemyje. „Za chvíli se taky může stát, že Tatry vůbec neuvidíme,“ stýská si hostinská.

Pro ni samotnou jsou ostatně ty hory už součástí minulosti. Pět let pracovala na Štrbském plese, letos dala přednost omšelé hospodě ve druhém patře nádraží. „Dřív jsme se na plese nezastavili od rána do večera, bylo tam spousta lidí, dobré kšefty. Ale poslední sezonu už skoro nikdo nepřijel. A navíc se z toho stalo jedno velké staveniště,“ říká…

2009_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte