Kdyby se udělovala Darwinova cena za nejzbytečnější vyhazovy z práce, byl by Roger Friedman jedním z nejžhavějších kandidátů. Proslulá recesistická cena vyznamenává laureáty, kteří zemřeli obzvlášť hloupou nebo bizarní smrtí. Dlouholetý sloupkař na internetových stránkách americké Fox TV se pouze nechal nesmyslně připravit o prestižní místo. Zrecenzoval totiž pirátskou kopii filmu Wolverine, jejíž únik na web vpředvečer apríla - celý měsíc před oficiální premiérou - rozpaluje vedení studia 20th Century Fox doběla. A protože producenti předpokládaného komiksového hitu jsou stejně jako stránky www.foxnews.com součástí impéria Ruperta Murdocha, pozval si Friedmanův zaměstnavatel novináře brzy na kobereček. 

Prostořekému kritikovi nepomohlo, že film, který si podle neoficiálních statistik stáhlo za týden na internetu na milion uživatelů, vychválil do nebes. Lidé ze studia se dokonce kvůli co nejrychlejšímu odhalení zlodějů nehotové verze komerčního taháku spojili s FBI.

Jenže hysterické vypořádání se s Friedmanem ukazuje obecnou nejistotu hollywoodských studií v tom, jak čelit pirátství. Sloupkařovy nadřízené patrně nejvíce popudil fakt, že si novinář pochvaloval snadnost stažení a dostupnost ilegální kopie. Jenže je to jen pohled pravdě do očí. A možnosti, jak bojovat proti únikům hotových i pracovních sestřihů natáčených filmů, nejsou neomezené.

Dopadení a…

2009_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte