2009-751-mobr-hnikovanahled.jpg
2009–751-mobr-hnikovanahled.jpg • Autor: Respekt

2009-751-vobr-hnikova.jpg
Fotografie: ERIKA HNÍKOVÁ – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

V Brně je jedna kavárna, ve které když jíte dortík, hledí na vás shora pěkně realisticky namalovaní vypasení růžoví čuníci. Dříve, v dobách, kdy lidem záleželo na tom, jak vymalované a vyzdobené mají stropy, tady bývalo řeznictví. V Zemplínských Hámrech, na východním Slovensku, není ozdobená jen místní kostelní klenba, která má propojovat to „pozemské“ s tím „nadzemským“, ale téměř každý obývací pokoj v každém stavení.

Sedíte tak v obýváku, nad hlavou nemáte obvyklou bílou plochu s jedním lustrem, vaše oči zcela bezděčně těkají po stropech… V jednom domě máte nad sebou vyštukované andílky s Panenkou Marií, v druhém podhled se zabudovanými bodovými světly a ukrajinskými malovanými ozdůbkami, ve třetím obývací strop sice nemá malůvky, ale visí z něj neuvěřitelná světelná konstrukce, ve čtvrtém je nad vámi umělohmotný kazetový strop skoro jako někde na zámku… V minulých stoletích kladli lidé větší důraz na to, jak vypadají stropy, ať už kostelní, zámecké, měšťanské nebo selské. Tady jako kdyby něco z té lidské touhy zbylo. Nemá cenu přemýšlet nad tím, proč místní stropy vypadají tak, jak vypadají, zajímavé je, že vypadají vůbec nějak.

Moje oči si tak při každé návštěvě na východě vychutnávají stropy různými druhy pohledů, přes letmý pohled, soustředěný pohled až po podrobné prozkoumávání. To mám nejradši. Doma jsem si takhle dlouho naposledy prohlížela…

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte